Lemondták a zsidó rapper Izrael-párti dokumentumfilmjének vetítését Chicagóban
A filmet Kosha Dillz (polgári nevén Rami Even-Esh), izraeli-amerikai rapper készítette, és az amerikai egyetemeken tapasztalható antiszemitizmust mutatja be.
Chicagóban elmarad a Bring The Family Home című dokumentumfilm vetítése, miután először törölték a bemutatót, amit a közfelháborodás nyomán újra műsorra tűztek, végül ismét visszavonták.
A vetítést a Chicago Jewish Alliance (CJA) nevű civil szervezet szervezte volna a Facets Film Forum nevű független chicagói moziban. A Facets azonban röviddel az esemény előtt visszakozott, amit sokan – köztük a film készítője és támogatói – antiszemita döntésként értékeltek. A CJA válaszul e-mail kampányt indított, amelyben felszólította követőit, hogy tiltakozzanak a lépés ellen.
„Facets azt állítja, hogy kiáll a sokszínűség, méltányosság és befogadás mellett. De ezek az értékek úgy tűnik, eltűnnek, ha egy büszke, nyíltan zsidó művészről van szó”
– írta felhívásában a CJA.
A közösségi tiltakozás nyomán a mozi először jelezte, hogy újra egyeztet a művésszel a vetítés pótlásáról. A megbeszélésre sor is került volna, ám néhány órával azelőtt a Facets közölte: nem folytatják az egyeztetést. Indoklásuk szerint a CJA, Kosha Dillz és „látszólagos támogatóik” részéről zaklató e-mail kampány indult a színház ellen, mely során több mint 2 500 üzenetet kaptak. Egyes üzenetekkel kapcsolatban a rendőrséghez is fordultak:
„Egy online bejegyzés például pénzjutalmat ajánlott fel bárkinek, aki hajlandó felgyújtani a Facets épületét”
– áll a mozi közleményében. A bejegyzés szerzőjét nem nevezték meg.
A Facets szerint ez a kampány „megbélyegezte” őket, és emiatt „nem tűri tovább munkatársai zaklatását semmilyen szervezet részéről”.
Rami Even-Esh, azaz Kosha Dillz visszautasította a vádakat:
„Én soha nem tettem ilyet, ez nem rólam szól. Én vagyok az, akinek a filmjét lemondták. Én kerestem meg őket, hogy egyeztessünk a vetítés új időpontjáról. Számomra ez egy pofoncsapás”
– fogalmazott.
A rapper szerint a mozi csak bizonyos típusú zsidó narratívákat hajlandó bemutatni, és szándékosan elkerüli azokat az alkotásokat, amelyek Izrael-párti nézőpontot képviselnek:
„A közleményükben felsorolt filmek egyike sem hasonlít az enyémhez, és egyik sem képvisel kifejezetten Izrael-barát nézőpontot. Ezt nevezném talán ‘szelektív zsidóságnak’ – ha szabad így fogalmaznom –, vagyis egyfajta csendes kizárásnak, ami burkolt elfogultságot tükröz.”
A Facets hangsúlyozta, hogy továbbra is nyitott a zsidó történetek bemutatására, és márciusban például részt vett a Chicagói Izraeli Filmfesztivál 20. évfordulós programjában. A közelmúltban vetítették a No Other Land (Nincs más föld) című dokumentumfilmet is, amely az izraeli telepesek által a „ciszjordániai palesztinok” ellen állítólagosan elkövetett erőszakról és a palesztinok elűzéséről szól, és hamisan azt a képet festi Izraelről, mintha módszeresen elnyomná és bántalmazná a palesztin települések lakóit, akik már generációk óta ezen a területen élnek.
A filmet, amely a világ filmfesztiváljain, köztük a 2024-es Berlinalén is díjat nyert, többen antiszemitizmus vádjával illették, amit a rendezők visszautasítottak.
Even-Esh továbbra is szeretné bemutatni filmjét június 22-én Chicagóban, így új helyszínt keres:
„Szeretném, ha az emberek leülnének egymással beszélni. Túl sok minden történik most, és fontos, hogy közösen próbáljunk választ találni rájuk”
– mondta a rapper, utalva többek közt a közelmúltban Washingtonban történt, izraeli nagykövetségi dolgozók elleni halálos támadásra is.