Az izraeli sportolók nemzetközi versenyekről való kizárására utalt az EU sportért felelős biztosa

„A sporteseményeken nem szabadna helyet adni azoknak, akik nem osztják értékeinket” – jelentette ki Glenn Micallef a gázai háborúval kapcsolatos esetleges sportszankciókkal kapcsolatos kérdésekre válaszolva.

A Neokohn beszámolója szerint Glenn Micallef, az Európai Unió sportért felelős biztosa utalt arra, hogy Izrael kizárásra kerülhet a nemzetközi sportversenyekről, és kijelentette, hogy a folyamatban lévő gázai konfliktus közepette a sporteseményeken „nem szabadna teret engedni” azoknak a nemzeteknek, amelyek nem igazodnak az európai értékekhez.

Illusztráció: ChatGPT

Glenn Micallef elítélte a gázai humanitárius válságot, és hangsúlyozta a sportközösség felelősségét a közös értékek képviseletében.

„Amikor a sportról van szó, úgy gondolom, hogy a sporteseményeken nem szabadna teret engedni azoknak, akik nem osztják az értékeinket” 

– jelentette ki a biztos egy interjú során, bár tartózkodott attól, hogy kifejezetten megnevezze Izraelt, amikor a gázai háborúval kapcsolatos esetleges sportszankciókkal kapcsolatos kérdésekre válaszolt.

A biztos részletezte a sport szerepét a béke és az emberi jogok előmozdításában.

„A sport olyan eszköz, amelyet a béke előmozdítására használunk, és amelyen keresztül az emberi jogokat is előmozdítjuk”

– magyarázta Micallef, aki ugyanakkor elismerte a sportszervezetek autonómiáját. Hozzátette viszont, kötelességük és felelősségük beszélni ezekről a kérdésekről, érzéseikről.

A nemzetközi sportszervezetekre egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy zárják ki Izraelt a globális versenyekről, az olimpiai játékoktól kezdve a világbajnokságokig, bár az ilyen javaslatokat eddig túlnyomórészt elutasították. Izrael Eurovíziós Dalversenyen való részvétele szintén bírálatokat váltott ki, Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök az ország kizárását szorgalmazta az ilyen kulturális platformokról – emlékeztet a Neokohn.

Az EP Gázáról szóló szerdai vitájában Micallef „pusztítónak” nevezte a humanitárius helyzetet, és azt mondta: „Vérontás történt [Gázában], és a civilek fizetik meg az árát”. Hozzátette: „Ez egy katasztrófa. Annyi gyermeket, civilt, fiatalt látunk élelem és víz nélkül, humanitárius segélyhez való hozzáférés nélkül, olyan humanitárius segélyhez, amelyet lehetővé kellene tenni, hogy a Gázai övezetben és Palesztinában élő emberekhez széles körben eljusson”, hangsúlyozva, hogy »üzenete egyértelmű: a sporton keresztül kell népszerűsítenünk azokat az értékeket, amelyeket képviselünk, bármelyik országgal«.