Tömeges exodusra készülnek a kanadai orvosok

Az ontariói zsidó orvosok csaknem egyharmada azt fontolgatja, hogy elhagyja az országot a növekvő antiszemitizmus miatt – derült ki egy új felmérésből, amely szerint Kanadában az orvosok aggódnak amiatt, hogy mi történik a szakmájukkal. A The National Post cikkét a Neokohon szemlézte

Az Ontariói Zsidó Orvosi Szövetség (JMAO) szerdán közzétett adatai azt mutatják, hogy Kanadában az egészségügyi dolgozók körében széles körben elterjedt az antiszemitizmus.

A Kanadában dolgozó, több mint 1000 zsidó egészségügyi szakember bevonásával készült felmérés megállapította, hogy míg a kanadai zsidó orvosok mindössze egy százaléka tapasztalt súlyos antiszemitizmust közösségben, kórházban vagy tudományos környezetben az Izrael elleni október 7-i terrortámadást megelőzően, addig most több mint az egyharmaduk azt állítja, hogy tapasztalt valamilyen antiszemitizmust ezekben a helyzetekben.

Több mint 400 zsidó orvos nyilatkozott az antiszemitizmus növekvő szintjének legnehezebb aspektusáról. „Úgy érzem, már nem tartozom Kanadához, és lehet, hogy menekülnöm kell” – mondta az egyik zsidó orvos.

Egy másik azt mondta, hogy már nem érzik jól magukat pácienseik és kollégáik közelében:

„Félek, hogy reagálnak a nevemre és a személyemre. Kellemetlen érzés a kollégákkal, ahogy tudom, hogy sokan nem támogatnak. Az az érzésem, hogy nem tudom megosztani, kifejezni vagy felvállalni az identitásomat.”

Az egyik felmérésben 500 ontariói zsidó egészségügyi szakember vett részt, és az ontariói válaszadók több mint 80 százaléka nyilatkozott úgy, hogy szembesült antiszemitizmussal a munkahelyén.

„Az adatok világosak, az antiszemitizmus hatással volt a zsidó orvosokra, egészségügyi dolgozókra, diákokra, lakosokra és az egészségügyi környezetre, és azonnali intézkedésekre van szükség annak érdekében, hogy biztonságos környezetet biztosítsunk minden orvostanhallgató és lakosok számára, és betartsák a méltányos ellátási normákat, a zsidó betegek számára is”

– áll a sajtóközleményben.

Az ontariói egészségügyi szakemberek körében végzett felmérés szerint az antiszemitizmusról a legszélesebb körben a tudományos területeken (73 százalék) és a kórházakban (60 százalék) számoltak be.

A kanadai zsidó orvosok mindössze két százaléka nem fejezte ki aggodalmát az egészségügyi oktatási környezetekben tapasztalható antiszemitizmus miatt.

„Hihetetlenül aggasztó nézni, ahogy az antiszemitizmus bekúszik egészségügyi intézményeinkbe szerte a tartományban”

– mondta Dr. Ayelet Kuper, a JMAO elnöke.

„A diszkrimináció nem csak az orvosokat érinti, hanem aláássa az egész egészségügyi rendszert, veszélyezteti a betegellátást és a munkahelyi integritást. Ez válság minden ember számára Ontarióban, nem csak a zsidó orvosok számára.”

Kuper nyilatkozatában megjegyezte, hogy az antiszemitizmussal kapcsolatos aggodalmak elmulasztása „orvosok, oktatók és kutatók generációjának elvesztéséhez vezethet, ami hatással lesz a kanadai egészségügyi ellátásra”.

Ezt a veszélyt a JMAO jelentése is kiemelte, amely szerint az antiszemitizmus egyre gyakoribb megnyilvánulásai miatt az ontariói zsidó orvosok csaknem egyharmada (31 százaléka) azt fontolgatja, hogy elhagyja az országot.