Harvard 2,2 milliárd dollárt veszít, miután elutasította az antiszemitizmus elleni szövetségi reformokat
A Trump-adminisztráció befagyasztotta a Harvard Egyetemnek szánt 2,2 milliárd dolláros szövetségi támogatást, miután az intézmény elutasította az antiszemitizmus elleni küzdelem érdekében javasolt kormányzati reformokat.
A döntés hátterében az október 7-i Hamász-támadás után kiéleződött kampuszhangulat és az Izrael-ellenes megnyilvánulások állnak, amelyek a zsidó diákok szerint ellenséges környezetet teremtettek.
„Trump elnök azon dolgozik, hogy ismét naggyá tegye a felsőoktatást azáltal, hogy véget vet a kontrollálatlan antiszemitizmusnak, és biztosítja, hogy a szövetségi adófizetők pénzén ne finanszírozzák a Harvard veszélyes faji diszkriminációját vagy a fajilag motivált erőszakot”
– magyarázta Harrison Fields, a Fehér Ház szóvivője.
A Harvardot az elmúlt időszakban kemény bírálatok érték, amiért oktatási küldetésétől eltérve Izrael-ellenes „aktivizmust” folytatott, különösen az október 7-i, Izrael elleni Hamász-támadás után kirobbant diáktüntetések nyomán, amelyek ellenséges közeget teremtettek a zsidó hallgatók számára.
A szövetségi hatóságok egy egyértelmű ultimátumot küldtek a Harvardnak, amelyben meghatározták, milyen változtatásokra van szükség a kormányzati támogatás fenntartásához. Ezek között szerepelt a vitatott DEI-programok (sokszínűség, egyenlőség és befogadás) megszüntetése, a maszkviselés tiltása tüntetéseken, érdemalapú toborzás bevezetése, valamint az Izrael-ellenes oktatók befolyásának csökkentése.
Az egyetem vezetése azonban ezt alkotmányellenes beavatkozásnak tartja, és elutasította a kormányzati követeléseket, az akadémiai szabadság túlzott korlátozásának nevezve őket. A Harvard professzorai bírósági keresetet nyújtottak be a szankciók ellen.
A Columbia Egyetem hasonló nyomás hatására már engedett a kormányzati követeléseknek, a Princeton lehet a következő érintett.