Több ezren tüntettek az antiszemitizmus ellen Amszterdamban

Csütörtökön az amszterdami Stopera előtti tér megtelt izraeli és holland zászlókkal érkeztek, akik azért érkeztek, hogy szolidaritást vállaljanak a holland zsidó közösséggel, és tiltakozzanak a Hollandiában erősödő antiszemitizmus ellen. Az eseményt a Keresztények Izraelért és más Izrael párti szervezetek hirdették meg, válaszul az Izrael-Hamász konfliktus kiújulása óta tapasztalható aggasztó tendenciákra.

Fotó: Courtesy of Christians for Israel

Az antiszemita megnyilvánulások az elmúlt hónapokban jelentős mértékben elszaporodtak Hollandiában. A közösségi médiában növekvő gyűlöletbeszéd, zsinagógák és zsidó intézmények elleni rongálások, valamint a különböző tüntetéseken elhangzó szélsőséges skandálások, például a „Halál a zsidókra!”, komoly aggodalomra adnak okot. Ezek az incidensek a zsidó közösségben fokozott félelmet váltottak ki, és számos helyszínen szigorított biztonsági intézkedéseket eredményeztek.

Binyomin Jacobs, Hollandia főrabbija a gyűlésen úgy fogalmazott:

„Sok hollandiai zsidó számára ma már kockázatos a zsidó identitás nyilvános megélése. Ez rendkívül elszomorító egy olyan országban, amely büszke a szabadság és tolerancia eszméire.”

Az eredetileg a Dam térre tervezett eseményt Amszterdam polgármestere, Femke Halsema biztonsági megfontolásokból helyeztette át a Stopera térre, ami vegyes reakciókat váltott ki. A megváltozott helyszín ellenére jelentős tömeg vett részt a demonstráción, akik azt hangoztatták, hogy

„Nem az antiszemitizmusra!” és „Támogassuk Izraelt, támogassuk a szabadságot!”

Sebastian Garner, a résztvevők egyike szerint:

„Ez a hullám elfogadhatatlan. Itt az ideje, hogy kiálljunk, és világosan jelezzük: elég volt. A gyűlölet nem maradhat válasz nélkül.”

Az esemény szimbolikus jelentőséggel bírt, nemcsak a zsidó közösség, hanem a szélesebb társadalmi párbeszéd számára is, hiszen a tolerancia és az együttélés melletti elköteleződést hirdette egy olyan időszakban, amikor a megosztottság és gyűlölet világszerte erősödik. A résztvevők üzenete világos volt: a közösség és a szolidaritás ereje felülkerekedhet a megosztó erőkön.