Kanadát azzal vádolják, hogy szemet huny a hazai antiszemitizmus felett, miközben elítéli annak külföldi megnyilvánulásait
Éles kritikák érik Kanadát amiatt, hogy miközben elítéli a külföldi antiszemitizmust, addig az országhatárokon belül figyelmen kívül hagyja a zsidógyűlöletet.
A kanadai kormány nemrégiben kiadott nyilatkozatában elítélte a dél-franciaországi La Grande-Motte városában található Beth Yaakov zsinagóga elleni múlt szombati támadást. Azt írták, hogy
„az antiszemitizmus nem a múlt relikviája, hanem egy valóság, amelyet a zsidó közösségek világszerte tapasztalnak”.
A dokumentumban arról biztosították Franciaországot, hogy kiállnak mellette az antiszemitizmus elleni küzdelemben.
A genfi székhelyű United Nations Watch (UNW) ügyvezető igazgatója, Hillel Neuer azonban csalódottságának adott hangot a nyilatkozatot illetően, és kritizálta Justin Trudeau kanadai miniszterelnököt, amiért nem tesz kellő erőfeszítést a Kanadában tapasztalható zsidógyűlölet visszaszorítása érdekében. Neuer X-bejegyzésében így fogalmazott:
„Köszönöm, hogy harcol a zsinagógák elleni külföldi támadások ellen, miközben Kanadában egyáltalán nem tesz semmi érdemlegeset a több mint 100 zsinagóga és más zsidó központok – amelyek egyikében én is felnőttem – elleni bombafenyegetések, fegyveres lövöldözések és Molotov-koktélok megállítása érdekében.”
Mások is hasonló véleményt fogalmaztak meg. Michael Levitt, a Simon Wiesenthal Központ Barátai elnök-vezérigazgatója szintén aggodalmát fejezte ki, hogy míg a kanadai kormány helyesen elítéli a franciaországi zsidók ellen irányuló terrortámadást, aközben nem reflektál a hazai szélsőséges elemek megerősödésére és a radikalizálódásra. Levitt emlékeztetett arra, hogy néhány nappal korábban több mint 100 zsidó intézmény került célkeresztbe Kanadában.
Az Izraeli és Zsidó Ügyek Központja szintén üdvözölte Kanada elítélő nyilatkozatát, de hangsúlyozta, hogy az észak-amerikai országban egyre inkább növekszik az antiszemitizmus, gyakoriak a zsidó közösségi intézmények elleni támadások. Ryan O’Connor torontói ügyvéd éles kritikát fogalmazott meg, mondván:
„Egy olyan ország kormánya, ahol rendszeresen gyújtogatnak zsinagógákat és zsidó iskolákat (válaszul a holokauszt óta legsúlyosabb antiszemita pogromokra): az antiszemitizmus ‘olyan valóság, amelyet a zsidó közösségek világszerte tapasztalnak’. Akkor tegyenek végre valamit ellene Kanadában.”
Deborah Lyons, Kanada antiszemitizmus elleni megbízottja és az ország korábbi izraeli nagykövete szintén elítélte a La Grande-Motte-ban elkövetett támadást, és emlékeztetett arra, hogy Franciaországban található a világ harmadik legnagyobb zsidó közössége Izrael és az Egyesült Államok után.
Lyons kiemelte, hogy az elmúlt hónapokban világszerte növekedett az antiszemita támadások száma, különösen az október 7-i események óta. Hangsúlyozta, hogy az antiszemitizmus és a gyűlölet nem ismer határokat, és komoly fenyegetést jelent a demokráciára, a nemzetbiztonságra és a nemzetközi biztonságra egyaránt.