Brutális palesztin terrorista halálát gyászolja az Amnesty International 

A nyíltan Izrael-ellenes jogvédő szervezet „szívfacsarónak” nevezte Walid Daqqah halálát, aki negyven éve elrendelte egy fiatal izraeli katona megcsonkítását és meggyilkolását.  

Walid Daqqah 62 éves palesztin író – aki 38 év börtönbüntetéssel a leghosszabb ideig izraeli börtönben ülő palesztin fogoly volt – őrizetben bekövetkezett halála könyörtelenül emlékeztet arra, hogy Izrael semmibe veszi a palesztinok élethez való jogát”

– ezekkel a szavakkal, valamint Daqqah szeretetről szóló szavaival emlékezett meg a világ legismertebb jogvédő szervezete az izraeli börtönben csontvelőrák következtében meghalt „íróról és értelmiségiről”. 

„Az izraeli hatóságoknak most haladéktalanul vissza kell szolgáltatniuk Walid Daqqah holttestét a családjának, hogy békés és méltóságteljes temetésben részesülhessen, és hogy megfélemlítés nélkül gyászolhassák halálát”

írta az Amnesty International honlapján Erika Guevara-Rosas, a szervezet kutatásért, érdekképviseletért, politikáért és kampányokért felelős vezető igazgatója, aki a férfi ügyvédjére hivatkozva azt is állította, hogy az izraeli börtönben Daqqah kínzásnak, verésnek és megaláztatásnak volt kitéve.  

Az Amnesty megemlíti ugyan, miért ítélték életfogytiglanra a PFLP terroristáját – 1984-ben ő rendelte el egy 19 éves izraeli katona, Moshe Tamam elrablását és kivégzését –, azt azonban elhallgatja, hogy ez nem egyszerűen kivégzés volt. (Az Amnesty Facebook-oldalán egyébként sokan szóvá teszik, hogy ki mellett is áll ki ilyen vehemensen a szervezet.) 

Az emberrablás egy sikertelen váltságdíjkérés nyomán, Daqqah parancsára fajult kegyetlen gyilkossággá – emlékeztet a The Jewish Chronicle.

„Tamam, aki eltávozáson volt a hadseregtől, eltűnt, miután elkísérte barátnőjét Tiberias városában lévő otthonába, és onnan busszal tért vissza Tel-Avivba. Holttestét négy nappal később találták meg Mevo Dotan városának nyugati bejárata közelében. Az akkori jelentések szerint Tamam gyilkosai kivájták a szemét, megcsonkították a testét és kasztrálták, mielőtt egy olajfaligetbe vitték és agyonlőtték.” 

2012-ben egyébként Daqqah büntetését 37 évre csökkentették, de aztán meghosszabbították, miután elítélték telefonok börtönbe csempészéséért palesztin terroristák számára. A férfit, aki a börtönben több könyvet is írt (egyet gyerekeknek), elvileg 2025 márciusában engedték volna szabadon. Ügyvédjén keresztül kérte korai szabadlábra helyezését egészségi állapota megromlására hivatkozva, de kérését elutasították. 

A Tamam család folyamatosan ellenezte Daqqah idő előtti szabadon bocsátását. Dr. Ortal Tamam, a meggyilkolt fiú unokahúga a Walla! izraeli hírportálnak nyilatkozva elmondta:

„Nagybátyám gyilkosa súlyos kínzások okozása után választotta az életét, és a gyilkosság után tovább kínozta a családomat, terrorizmust folytatott, és Izrael egész nemzetét gyötörte. Keményen küzdöttünk azért, hogy megakadályozzuk idő előtti szabadon bocsátását, és küzdelmünk gyümölcse beérett.” 

„Walid Daqqah rács mögötti írásai egy olyan szellemről tanúskodnak, amelyet soha nem tört meg a több évtizedes bebörtönzés és elnyomás” – írta most az Amnesty International, amely hosszú évek folytat egyoldalú, a tényeket semmibe vevő kampányt a zsidó állam ellen, azt állítva például, hogy Izrael dél-afrikai típusú rasszista etnikai szegregációt, „apartheid” rendszert működtet. 

Közvetlenül október 7-e után az Amnesty főtitkára újabb rendkívül elfogult közleményt adott ki az Izraelt ért brutális terrortámadás és az arra adott válaszreakció kapcsán. Agnès Callamard röviden megemlítette, hogy a palesztinok izraeli civileket és katonákat ejtettek túszul, de szóra sem méltatta a Hamász terroristáinak brutalitását, és „Izrael tizenhat éve tartó illegális gázai blokádját, valamint az izraeli apartheidrendszert” tartotta a probléma gyökerének.