A művészet mint az antiszemitizmus áldozata
Soós Eszter Petronella írása (további cikkeit itt találja)
Megrongálták a Versailles-i kastély kertjében a „királyné vaginájának” becézett, „Mocskos sarok” című installációt: királypárti jelszavak mellett antiszemita feliratokat is rajzoltak az indiai apától, zsidó-iraki édesanyától származó brit művész, Anish Kapoor munkájára.
A garázdaságot a francia elnök, a kultuszminiszter és a múzeum igazgatója is elítélte, François Hollande köztársasági elnök kedd este hivatalában is fogadta Anish Kapoort.
A művész, aki a rongálást az emberi szellem és kultúra elleni támadásként értékelte, azt kérte, hogy a feliratokat ne távolítsák el, s a világ múzeumai a jövőben is úgy mutassák be a művet, egyfajta mementóként, „a gyűlölet hordózójaként”, ahogy jelenleg is kinéz. Az alkotó jelezte, hogy beszélt e tervéről a francia kultuszminiszterrel és a versailles-i múzeum igazgatójával, akik egyetértettek vele.
Hollande elnök is fogadta Kapoort (az Élysée felvétele)
Jogi akadálya egyes jogászok szerint nem volt annak, hogy a feliratok láthatóak maradjanak, ugyanis az antiszemita feliratok megtartása éppen hogy az antiszemitizmus elleni harc, illetve az állampolgári nevelés részeként is értelmezhető – lett volna. Ugyanakkor a versailles-i bíróság nem így gondolta, és elrendelte a feliratok eltakarását. Anish Kapoor a helyzetet úgy oldotta meg, hogy aranyfóliákat helyeztetett el a kérdéses felületeken.
Nem ez volt az első alkalom egyébként, hogy az installációt megrongálják: júniusban már eltávolítottak egy feliratot.
A szerző további írásai itt olvashatók |