Izrael-ellenes vandálok rongálták meg a cambridge-i és oxfordi egyetemeket

„Megpróbálhatják megállítani a diák-intifádát, de soha nem fognak sikerrel járni. Ellenállás a győzelemig!” – írta a Palestine Action szervezet az Instagramon

Az Egyesült Királyság legrégebbi egyetemeit rongálta meg múlt héten az Izrael-ellenes vandál szervezet: kedden a Cambridge-i Egyetemet, pénteken pedig az Oxfordi Egyetemet vették célba.

A Cambridge Old Schools közigazgatási épületének homlokzatát vörös festékkel öntötték le és a „divest” szót festették az épület falára. A kifejezést gyakran használják bojkottkampányok részeként, amikor egyetemeket, vállalatokat vagy más szervezeteket próbálnak rábírni arra, hogy szakítsák meg gazdasági kapcsolataikat egy adott állammal vagy iparággal.

A Palestine Action szerint közölte, hogy a Cambridge-i Egyetem Alapítványi Alap irodáit vette célba, annak a követelésnek a részeként, hogy az intézmény szakítsa meg kapcsolatait az Izraellel együttműködő vállalatokkal.

Fotó: Hollie Adams/Reuters

A csoport arra is hivatkozott, hogy a Legfelsőbb Bíróság egy végzéssel megtiltotta az Izrael-ellenes aktivistáknak, hogy megzavarják a szombati diplomaosztó ünnepséget.

A Cambridgeshire Constabulary szóvivője szerdán azt mondta, hogy bejelentést kaptak az Old Schoolban elkövetett bűncselekményről, és kérte, hogy bárki, aki információval rendelkezik, jelentse a bűnüldöző szerveknél.

Az egyetem szóvivője azt mondta, hogy az intézmény felvette a kapcsolatot a rendőrséggel, hozzátéve, hogy „határozottan elítélik az egyetem tulajdonát ért vandalizmust”.

Cambridge korábban rendszeres Izrael-ellenes tüntetések helyszíne volt.

A történelmi akadémiai intézmény megrongálása mindössze négy nappal azután történt, hogy a Palestine Action betörte és graffitiket festett az Oxfordi Egyetem Blavatnik School of Government ablakára.

„Egyelőre nem történt letartóztatás. A nyomozás folyamatban van, és arra kérünk mindenkit, aki információval, vagy felvételekkel rendelkezik, hogy lépjen kapcsolatba a Thames Valley rendőrséggel”

– közölték a hatóságok.

A Palestine Action ugyanakkor vállalta a felelősséget a támadásért, kifejtve, hogy az Elbit Systems izraeli védelmi cégbe való feltételezett befektetések miatt vette célba Oxfordot.

„Vessetek véget a cinkosságotoknak, vagy számítsatok közvetlen fellépésre”

– fenyegette meg a Palestine Action az oxfordi igazgatótanácsot.

A Palestine Action megemlítette az Oxford január 22-i bejelentését is, miszerint Rishi Sunak volt brit miniszterelnök csatlakozik a Blavatnik iskolához a World Leaders Circle tagjaként és kiváló ösztöndíjasként.

„Az ő irányítása alatt Nagy-Britannia részt vett a palesztinok népirtásában”

– írta az aktivista csoport.

Az Oxford Action for Palestine (OA4P)  megjegyezte, hogy bár nem vettek részt a vandalizmusban, de szolidárisak a vandalizmust elkövető aktivistacsoporttal.

„Mi, a szélesebb oxfordi közösség tagjaival együtt nem nyugszunk, amíg az egyetem bűnrészes marad”

– írták.

Az OA4P január 24-én elfoglalta a Radcliffe Camerát, az ikonikus, kör alakú épületet Oxfordban, amely az Oxfordi Egyetem Bodleian könyvtárának része. A 18. században épült neoklasszicista stílusban, és eredetileg tudományos könyvtárként szolgált. Ma az egyetem egyik olvasóterme.

A rendőrség akkor közbeavatkozott, és több aktivistát letartóztattak, akik megmászták az épületet és palesztin zászlót lengettek. A csoport azzal indokolta az akciói fokozását, mert az egyetem vezetősége szerintük nem foglalkozott az Izraellel szembeni bojkottot és tőkekivonást követelő felhívásaikkal.

Az Oxfordi Egyetem nem reagált a legutóbbi vandalizmussal kapcsolatos újságírói megkeresésekre.