Rekordszámú antiszemita incidenst regisztráltak Nagy-Britanniában 2024 első felében

A 300 ezres brit zsidó közösség védelmére alakult biztonsági szervezet, a Community Security Trust (CST) mintegy 2000 antiszemita incidenst dokumentált az idei év első hat hónapjában. A CST szerint a számadat minden idők legmagasabb értékét jelenti egy féléves periódusra vetítve, és 100 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakához képest. 

Az erőszakos támadások száma is jelentősen nőtt: 2024 első felében 121 támadást jegyeztek fel, ami 41%-os növekedést jelent 2023-hoz képest. Emellett 86 garázdasági cselekményt, 1618 bántalmazó magatartást, és 142 fenyegetést rögzítettek. Az online regisztrált incidensek száma 630 volt.

Fotó: Alastair Grant/AP

A CST által feljegyzett 1978 incidens része a zsidók elleni gyűlölet és gyűlölet-bűncselekmények számának ugrásszerű növekedésének a Hamász vezette október 7-i támadás után, amely kiváltotta a gázai háborút, valamint a Hezbollah és Izrael közötti harcokat – írta a közösségeket figyelő csoport csütörtökön közzétett féléves jelentésében.

A jelentés közzététele egybeesett az Egyesült Királyságban az elmúlt napokban lezajlott zavargások sorozatával, amelyek Keir Starmer miniszterelnök szerint a muszlimok és más kisebbségi közösségek elleni „önkényes erőszakot és rasszista retorikát” mutattak.

A zavargások, amelyek a CST-jelentésben vizsgált időszak után törtek ki, három southporti lány meggyilkolását követően kezdődtek. A rendőrség gyanúja szerint a gyilkos egy 17 éves ruandai származású fiú volt. Az incidens a mélyen gyökerező bevándorlásellenes érzelmek kifejeződéséhez vezetett, amelyeket az évente több tízezer ember illegális bevándorlása táplál, a további százezrek legális bevándorlása mellett, akik közül sokan a Közel-Keletről és Afrikából érkeznek.

„Vannak néhányan ebben a mozgalomban és online felületeiken, akik arra bátorítanak másokat, hogy a zsidókat tekintsék célpontnak”

– mondta a CST szóvivője a Guardiannek.

A CST szerint az antiszemita incidensek legtöbb elkövetőjét valószínűleg „a közel-keleti konfliktusra adott válaszként motiválta a tett”. Ez a motiváció valószínűbb, hogy a muszlim vagy közel-keleti származású embereket zsidók elleni cselekedetre készteti, mint a fehér ultranacionalistákat.

Október 7. óta gyakoriak és vehemensek az Izrael-ellenes megmozdulások, köztük az antiszemita retorikát is tartalmazó demonstrációk az Egyesült Királyságban.

A CST jelentése szerint az incidensek közül mindössze 624 esetben volt leírás az elkövetők külsejéről. Ezek közül 42%-ot fehérnek írtak le. A maradék 58% közel-keleti (30%), dél-ázsiai (14%), fekete (12%) és egyéb kinézetű személyek között oszlott meg.

2024 első félévében a CST 121 támadást regisztrált, ami 41%-os növekedést jelent a 2023 első hat hónapjában rögzített 86 esethez képest. Emellett 86 garázdasági cselekményt is feljegyeztek. A további incidensek közé „bántalmazó magatartás” (1618 eset) és fenyegetés (142 eset) tartoztak. Az antiszemita irodalom mindössze 13 esetben szerepelt a jelentésben. Az online regisztrált incidensek száma 630 volt.

Egy erőszakos támadás során három közel-keleti kinézetű férfi üvegpalackokkal dobált meg négy izraelit, akik héberül beszélgettek Londonban. Az egyik elkövető azt kiáltotta, hogy „F*ck Jews, Hamas is the best”, majd egyikük nyakon ütött egy izraeli nőt. Az egyik támadót letartóztatták.

„Nagy-Britanniában nincs helye ennek a gyűlöletnek, és egyértelmű, hogy azoknak, akik ezt terjesztik – akár az utcán, akár az interneten – mindig a törvény teljes erejével kell szembenézniük”

– mondta Yvette Cooper belügyminiszter a jelentés kapcsán.