Drámai adatok: 320 százalékkal nőtt az antiszemita incidensek száma Németországban
A Hamász pogromja óta eltelt egy hónapban az antiszemitizmust monitorozó német információs központ (RIAS) összesen 994 incidenst regisztrált a mészárlással összefüggésben.
Naponta 29 antiszemita incidens – ez a megdöbbentő adat a németországi zsidógyűlöletről szóló új jelentésben szerepel, amely a Hamász október 7-i, Izrael elleni terrortámadását követően készült. Az antiszemitizmussal foglalkozó információs központ (RIAS) november 9-ig összesen 994 incidenst regisztrált a Hamász mészárlásával összefüggésben – írja a Jüdische Allgemeine a Berlinben közzétett jelentésről.
A jelentés szerint a napi átlagosan 29 incidens 320 százalékos növekedést jelent a 2022-es év napi átlag 7 incidenséhez képest. A szövetség központjaiba olyan esetekről is érkeznek bejelentések, amelyek nem minősülnek bűncselekménynek. A bejelentések száma továbbra is magas – közölte a szervezet. Egyre több a bejelentés a hétköznapi helyszínekről, például a szomszédságból, a munkahelyekről és az egyetemekről.
” Különösen nyugtalanítóak a saját lakókörnyezetben történt incidensek” – írja a RIAS, amely szerint 59 ilyen incidenst jelentettek. Az egyesület egy példát idéz: „Giessenben két férfi behatolt egy izraeli férfi lakásába, hogy eltávolítsa az ablakon lógó izraeli zászlót”.
Az egyetemeken egyre inkább terjed az Izrael-ellenes propaganda, a graffitik, gyűlések és szórólapok. A RIAS szerint összesen 37 antiszemita incidenst dokumentáltak az egyetemeken. A zsidó diákok arról számoltak be, hogy Izrael viselkedéséért őket tették felelőssé – ezért elkerülték az egyetemet.
„Ha a zsidó diákok az antiszemita tapasztalatoktól való félelem miatt távol maradnak az egyetemektől, akkor diáktársaiknak, de az egyetem vezetésének és a diákszervezeteknek is kötelességük határozottan fellépni az antiszemitizmus ellen”
– közölte Benjamin Steinitz, a RIAS ügyvezető igazgatója.
A Német Zsidó Diákszövetség elnöke, Hanna Veiler riasztónak, de nem meglepőnek nevezte a számokat:
„Október 7-e óta fiatal zsidók folyamatosan arról számolnak be, hogy a mindennapi életükben, különösen az egyetemi környezetben milyen mértékben nőtt az általuk érzékelt antiszemitizmus”.
A jelentés szerint az értékelési időszakban 177 antiszemita gyűlést regisztráltak.
„A dezinformáció terjesztése hozzájárul a mozgósításhoz: miután elterjedt egy meg nem erősített hír az izraeli hadsereg által október 17-én az al-Ahli kórház ellen elkövetett állítólagos támadásról, az antiszemita gyűlések száma az előző héthez képest megduplázódott, 61-re emelkedett”
– áll a dokumentumban.
A terrortámadás időpontjától november közepéig a Szövetségi Bűnügyi Hivatal Németország-szerte mintegy 3300, a közel-keleti konfliktussal kapcsolatos bűncselekményt regisztrált, ezek főként vagyoni károkozással, gyűlöletkeltéssel és rendfenntartókkal szembeni ellenállással kapcsolatos bűncselekményekkel kapcsolatosak.
Közben a német alkotmányvédelmi hivatal (belföldi hírszerzés), de Nancy Faeser belügyminiszter is arra hívta fel a figyelmet, hogy megnőtt az iszlamista terrorveszély Németországban, a gázai háború közvetlen hatással van a biztonsági helyzetre.
„Azért léptünk fel ilyen következetesen az iszlamisták ellen az elmúlt hetekben, mert szorosan figyelemmel kísérjük a megváltozott fenyegetettségi helyzetet”
– utalta a miniszter arra, hogy az utóbbi időben több razziát is tartottak Hamász-közeli személyeknél, szervezeteknél. Az észak-rajna-vesztfáliai Burscheidban és a brandenburgi Wittstock/Dosse-ban pedig letartóztattak két fiatalt, akik biztonsági források szerint támadást terveztek a leverkuseni karácsonyi vásár ellen.