Az érdi evangélikus lelkész a középkorba rántja vissza híveit az antiszemita prédikációjával 

Labossa Péter Mihály túlment azon, hogy felidézze az egyik legklasszikusabb antijudaista rágalmat. Még a holokausztért is magát a zsidó népet okolta. 

A Tett és Védelem Alapítvány botrányosnak és elfogadhatatlannak tartja, hogy az érdi evangélikus lelkész hétvégi prédikációjában Jeruzsálem pusztulásáról beszélve arról beszélt: mivel a zsidóság elárulta Jézust, Isten nem akadályozta meg a holokausztot. 

Labossa Péter Mihály hétvégi prédikációjában gyakorlatilag azt fejtegette, hogy a holokausztot a zsidóság tulajdonképpen magának köszönheti. Az erről szóló eredeti videót a YouTube-ról közben egy egyperces verzióra cserélték. A lelkész a következőket mondja: 

„…lehet antiszemitának nevezni bárkit, ez ma egy nagyon jó bélyegzés tud lenni, de gondoljuk át a történelemben mi volt: a választott nép elutasítja Jézust, Jézus elmondja a próféciát, megtörténik a nép életében, ott, Jézus keresztje alatt azt mondják, hogy »vére rajtunk és gyermekeinken«, ami azt jelenti, hogy mi felvállaljuk Jézusnak a halálát és annak minden következményét (…) az utánunk következők, évszázadok és évezredek generációjára vonatkozóan is felvállaljuk ennek a következményét.

És akkor nem kell messzebb menni a holokauszt és egyéb kérdésekben, hogy Isten miért engedte. Nem Isten tervében volt ez benne, de valami miatt Isten megengedte. És hogy mi lássuk ezeket az összefüggéseket, és nem a zsidó népen kell köszörülni magunkat, a nyelvünket meg bárminket. Hanem látni azt, hogy Isten nem szórakozni hítt bennünket.”

Labossa Péter Mihály tehát hétvégi prédikációjában nem egyszerűen újra elővette az antijudaizmus egyik legősibb, a középkori vérvádakhoz is elvezető toposzát, amely szerint a zsidóság tehet Jézus haláláról, de a holokauszttal is összefüggésbe hozta, mintha ok-okozati összefüggés lenne a kereszténység megváltójának elutasítása és a 20. század példátlan népirtása, az Auschwitzban és más náci lágerekben milliószámra meggyilkolt zsidók sorsa között. 

A Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetség  (IHRA) nemzetközileg általánosan elfogadott definíciója szerint antiszemitizmusnak számít „a zsidókat mint népet azzal vádolni, hogy ők a felelősek egyetlen zsidó személy vagy csoport által elkövetett valós vagy képzelt törvénysértésért vagy akár nem zsidók által elkövetett cselekményekért is”, és példának hozza fel „a klasszikus antiszemitizmushoz (pl. a zsidók Jézus gyilkosai vagy a vérvádak) kapcsolódó szimbólumok és képek használatát Izrael vagy az izraeli nép jellemzésére.” 

A Magyarországi Evangélikus Egyház elnöke, Fabiny Tamás bekérette a kérdéses hangfelvételt, és egy lapnyilatkozatában közölte:

„Erre a kérdésre nagyon érzékeny vagyok. Magam is prédikáltam erről vasárnap, Jeruzsálem pusztulásának emléknapján. Prédikációmban szinte végig ezzel a kérdéssel foglalkoztam, éppen attól a szemlétettől óva, amely a beszámolók szerint az érdi prédikációban visszaköszönt.”  

A holokauszt 80. évfordulóján különösen visszatetsző ez a szemlélet, különösen a történelmi egyház híveinek lelki ápolásával és jövőbeni útmutatásnak szándékával a szószékre feljutott közösségi vezetőtől. Nagyon reméljük, hogy az Evangélikus Egyház levonja a botrányos ügy tanulságait, akárcsak azt, hogy egyre többen megértik: a zsidóságra nézve a fajgyűlölő előítéletek terjesztésének, a gyűlölködő szavaknak mindig nagyon súlyos következményei voltak és vannak.