Kivégeztek Iránban egy zsidó férfit, aki önvédelemből késelte meg a támadóját

Egy 2022-es utcai verekedés során elkövetett gyilkosság miatt ítélték halálra a 20 éves iráni zsidó Arvin Nathaniel Ghahremanit, akit hétfő reggel akasztottak fel a kermanshahi központi börtönben. Az ítélet megváltoztatásáért két évig küzdött a férfi családja és a helyi zsidó közösség.

Az iráni igazságszolgáltatás, a Mizan Online honlapja is megerősítette az információt. Ghahremanit a „szemet szemért, fogat fogért” elv, a qisas alapján ítélték kötél általi halálra.

Ghahremani és védői önvédelemre hivatkoztak, de az áldozat családja elutasította a pénzügyi megállapodást, amely a kivégzést megakadályozhatta volna. A norvégiai székhelyű Iráni Emberi Jogok (IHRNGO) szervezet szerint az iráni törvények hátrányosan kezelik a kisebbségi csoportokat, különösen ha egy nem muszlim az elkövető, míg az áldozat muszlim. A szervezet szerint az ítélet politikai és vallási diszkriminációt tükröz.

Iran Human Rights (IHRNGO) on X (formerly Twitter): „#Iran: State media reported the execution of Arvin Ghahremani, a Jewish-Iranian man on death row for a murder he was accused of committing at 18. Per informed IHRNGO sources, he was executed in Kermanshah Central Prison.Iran Human Rights condemns Arvin Ghahremani’s execution in… https://t.co/bLgeJgBUa7 pic.twitter.com/GWXxsa5f6B / X”

Iran: State media reported the execution of Arvin Ghahremani, a Jewish-Iranian man on death row for a murder he was accused of committing at 18. Per informed IHRNGO sources, he was executed in Kermanshah Central Prison.Iran Human Rights condemns Arvin Ghahremani’s execution in… https://t.co/bLgeJgBUa7 pic.twitter.com/GWXxsa5f6B

„Az Izraellel szembeni háborús fenyegetések közepette az Iszlám Köztársaság kivégezte Arvin Ghahremanit, egy iráni zsidó állampolgárt”

– számolt be az IHRNGO igazgatója.

Mahmood Amiry-Moghaddam szerint az eljárás során „jelentős hibákat” vétettek.

„Ezen túlmenően azonban Arvin zsidó volt, és az Iszlám Köztársaságban intézményesített antiszemitizmus kétségtelenül döntő szerepet játszott az ítélet végrehajtásában”

– tette hozzá.

A védők és az iráni zsidó közösség tagjai arra kérték Shokri családját, hogy fogadják el az iszlám jog szerinti vérdíjat, amely alternatívát kínálhatott volna a halálbüntetéssel szemben. Az iráni média szerint azonban az áldozat rokonai elutasították az ajánlatot, és nem tekintettek el a kivégzéstől.

Egyes források arról számoltak be, hogy Ali Khamenei ajatollah egyik közeli tanácsadója, valamint az iráni Iszlám Forradalmi Gárda hírszerzési részlege is nyomást gyakorolt Shokri családjára, hogy ne egyezzenek bele a pénzügyi rendezésbe. Indokul Ghahremani zsidó származását hozták fel.

Az 1979-es iszlám forradalom előtt mintegy 100 000 zsidó élt Iránban, de a számuk mára jelentősen csökkent, 2016-ban a 10 000 főt sem érte el. Bár a forradalom utáni időszakban több zsidó állampolgárt is kivégeztek, de az utóbbi években nem fordult elő hasonló eset.