Kivándorló zsidók: sötét képet fest a Time Magyarországról

Újjáéledő antiszemitizmusról, és haldokló demokráciáról ír Magyarországról szóló cikkében a Time. A magazin riportja szerint egyre több zsidó állampolgár fontolgatja, hogy elhagyja az országot.

Hiába él Magyarországon 100 ezer zsidó, hiába van több tucat zsinagóga és imahely, közülük egyre többen fontolgatják, hogy az újjáéledő antiszemitizmus és a romló gazdasági helyzet miatt elhagyják az országot – írja április elsején megjelenő cikkében az amerikai Time magazin.

A Mazsihisz hivatalos adatai szerint az elmúlt évek során nagyjából ezer zsidó emigrált, közülük 160 Izraelbe, de a Facebookon, a zsinagógákban és a szórakozóhelyeken állandó téma, érdemes-e itt maradni.

A magazin felsorol néhány, a közelmúltban történt, antiszemita indíttatású támadást Magyarországon. Emlékeztetnek, hogy Kerényi Andrást, a Budapesti Zsidó Hitközség dél-pesti körzetének 62 éves elnökét vallási hovatartozása miatt bántalmazták, és a nyílt utcán érte rasszista támadás a 90 éves Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbit is. Arról is írnak, hogy több zsidó temetőben is megrongálták a sírokat, és izraeli zászlót égettek a Külügyminisztérium épülete előtt.

A közhangulat is egyre sötétebb

Kovács András, a CEU szociológusa a lapnak azt nyilatkozta, 1992 és 2006 között nem erősödött itthon az antiszemitizmus, 2006-tól azonban, ahogy elkezdett romlani a gazdasági helyzet, és megerősödtek a szélsőjobboldali pártok, az intolerancia is egyre súlyosabb szintre jutott.

A Time cikke szerint ugyanakkor a zsidók mellett a romák is szenvednek a rasszizmustól, ezt pedig a radikális jobboldal erősíti a politikában is. Külön megemlítik Gyöngyösi Márton jobbikos politikust, aki – mint ismeretes – azt mondta a parlamentben: „Itt lenne az ideje a gázai konfliktus kapcsán, hogy felmérjük: a magyar Országgyűlésben és a magyar kormányban hány olyan zsidó származású ember van, aki nemzetbiztonsági kockázatot jelent Magyarország számára.”

Ahogy a lap is idézi, Orbán Viktor ekkor azt reagálta: „megvédjük zsidó honfitársainkat”. Ugyanakkor hozzáteszik, hogy a magyar kormányfő Gyöngyösi-féle beszédre csak egy héttel később válaszolt, ez a reakció pedig elég langyos volt.

A cikk Kumin Ferencet is idézi, aki szerint az Orbán-kormány mindent megtesz a fenti jelenségek visszaszorításáért. Példaként említi, hogy egyszerűbb vádat emelni gyűlöletbeszéd esetén, a Holokauszt-tagadás pedig bűncselekménynek számít.

Feldmájer Péter, a Mazsihisz elnöke szerint valóban sokat tett az Orbán-kormány az antiszemitizmus leküzdéséért nemzeti szinten, de helyi szinten még mindig sokszor előfordul, hogy a Jobbikkal kollaborál a Fidesz. A Political Capital politológusa, Krekó Péter ugyanakkor úgy véli: a Fidesz úgy érzi, hogy a Jobbik jelenti számára a legnagyobb veszélyt.

HVG