Félnek felfedni identitásukat az amerikai egyetemeken tanuló zsidó hallgatók a campusokon növekvő antiszemitizmus miatt

Az Alums for Campus Fairness (ACF) felmérése szerint az amerikai zsidó egyetemisták többsége nem érzi magát biztonságban, és sokan fizikai fenyegetésekkel, valamint antiszemita megjegyzésekkel szembesülnek az egyetemi campusokon.

A hallgatók jelentős hányada attól tart, hogy zsidóként nem biztonságos az egyetemi környezet. Sokakat már megfenyegettek fizikailag, és sokan a zsidóságuk miatt kerülnek bizonyos helyeket és eseményeket.

Palesztinbarát tüntetés a Harvard Egyetemen 2023. október 14-én. Fotó: BRIAN SNYDER/REUTERS

Az 1171  fő megkérdezésével készült felmérés szerint a zsidó diákok 44 százaléka gyakran, vagy folyamatosan bizonytalanul érzi magát zsidó identitása miatt az egyetemén. Ez a szám a 2021-es felmérés óta 21 százalékkal nőtt.

A válaszadók 55 százaléka már tapasztalt fizikai fenyegetést, vagy ismer valakit, akit ért fizikai atrocitás a zsidó származása miatt.

A diákok 60 százaléka számolt be arról, hogy legalább egy egyetemi oktató antiszemita megjegyzést tett rájuk vagy ismerőseikre.

Egy névtelenül nyilatkozó diák felidézte:

„A professzorom arról kezdett beszélni, hogy túl sok zsidó van az orvostudományban. Azt is megjegyezte, hogy a terrorizmus kifejezéssel csak egy nagy hadsereg illet egy kisebb hadsereget, és hogy a Hamász valójában ‘szabadságharcosok csoportja’.”

A zsidó hallgatók és diplomások 78 százaléka állítja, hogy jobbnak láttak elkerülni bizonyos eseményeket, helyeket és helyzeteket az egyetemen. Emellett a válaszadók 81 százaléka mondta azt, hogy ők vagy ismerőseik fenyegető vagy antiszemita üzeneteket kaptak.

A Kaliforniai Egyetem Los Angeles-i campusának egyik hallgatója arról számolt be, hogy a zsidó diákokat, köztük több ismerősét is heteken keresztül bántalmaztak és zaklattak, de az intézmény nem védte meg őket. Olyan esetekről is volt tudomása, amikor késsel fenyegettek zsidó diákokat, vagy disznókat ábrázoló műalkotásokat helyeztek el a zsidók megszégyenítése céljából.

Egy másik diákot, aki önkéntesként dolgozott az egyetemi LMBTQIA+ Pride rendezvényein, egy zsidó eseményen készült fotók alapján azonosítottak be, és online támadások célpontjává vált. Néhány diák elárasztotta a Pride-bizottság Instagram-oldalát azzal, hogy a cionistákat nem szabadna beengedni, és a nyilatkozó diák bizottságból való eltávolítására szólítottak fel. Ugyanakkor jelezték, hogy bojkottálni fogják a rendezvényt, mert az állítólag népirtást támogat.

A 2015-ben alapított ACF az alumni erejét használja fel az antiszemitizmus elleni küzdelemhez az amerikai egyetemeken. Az október 7-i mészárlás óta növekvő antiszemitizmus közepette különösen aktívak a zsidó diákok védelmében.