Berlinben a rendőrség oszlatta fel a gyűlöletkeltő „Palesztina-kongresszust”
Két órával a kezdés után a berlini rendőrség felszólította a mintegy 250 résztvevőt, hagyják el a rendezvény helyszínét. A zsidó hitközség üdvözölte a lépést.
A Németországi Zsidók Központi Tanácsának elnöke, Josef Schuster üdvözölte a berlini „Palesztina-kongresszus” betiltásáról szóló rendőrségi döntést.
„Helyesen tették, hogy feloszlatták ezt az anticionista parádét. A hatóságok megvédték az alaptörvényünket, ezért köszönet illeti őket. Nem nyerhet teret az Izrael-gyűlölet”
– mondta a Spiegelnek Schuster, hangsúlyozva: az államok megsemmisítésére való felhívás Németországban bűncselekménynek számít, nem pedig véleménynek.
A szélsőbaloldali, palesztinpárti és a Hamásszal szimpatizáló szervezők által meghirdetett, nagy vihart kavart „Palesztina-kongresszust” a rendőrség múlt pénteken, mintegy két órával a kezdete után feloszlatta, a mintegy 250 résztvevőt felszólították, hogy hagyják el a termet.
A hatóságok indoklásként Salman Abu Sitta palesztin író videón közvetített beszédét nevezték meg, akit Németországban az Izrael és a zsidók elleni gyűlöletbeszéd miatt eltiltottak a politikai tevékenységtől. A 86 éves Sitta támogatta a Hamász október 7-i mészárlását, mint januárban írta, ha fiatalabb lenne, ő maga is részt vett volna a terrortámadásban. Amikor a férfi megszólalt, a rendőrök megszakították az adást, és kikapcsolták az áramot. Annak a veszélyét látták ugyanis, hogy „a rendezvényen ismét antiszemita, erőszakot dicsőítő és holokauszttagadó beszédek” hangzanak el.
Nancy Faeser szövetségi belügyminiszter az X-en szintén megvédte az akciót.
„Helyes és szükséges, hogy a berlini rendőrség fellépett az úgynevezett Palesztina-kongresszus ellen. Nem tűrjük az iszlamista propagandát és a zsidók elleni gyűlöletet”
– írta.
A szervezők azonban élesen bírálták a rendőrség fellépését, azt a demokratikus jogok aláásásának nevezték, és jogi lépéseket fontolgatnak. Nadija Samour ügyvéd a szervezők nevében azt mondta, hogy a rendőrség teljesen aránytalan döntést hozott, kisebb intézkedések is elégségesek lettek volna.
A kongresszust – amelynek a helyszínét a rendezők az utolsó pillanatig titokban tartották, és ami miatt óriási volt a rendőri készültség a városban – már a kezdete előtt élesen bírálták a német pártok. Kai Wegner, Berlin kereszténydemokrata polgármestere az X-en „tűrhetetlennek” nevezte, hogy a kongresszust a német fővárosban tartják.
„Berlin nem tűri az antiszemitizmust, a gyűlöletet és a zsidók elleni uszítást”
– hangsúlyozta.
A város igazságügyi szenátora, Felor Badenberg pedig kijelentette:
„mindenkinek joga van felhívni a figyelmet a gázai drámai helyzetre, amíg a tiltakozás a jogállamiság keretein belül történik, de aki részt vesz az Izrael elleni gyűlöletkeltésben és uszításban, büntetőjogi felelősségre vonható.”
Olaf Scholz német kancellár, Annalena Baerbock külügyminiszter és Frank-Walter Steinmeier államfő is élesen elítélték egyébként Irán szombat éjjeli támadását a zsidó állam ellen. Az elnök telefonált Herzog izraeli államfővel, és Németország szolidaritását tolmácsolta, egyben megkönnyebbülését fejezte ki, hogy az erős izraeli légvédelem az USA és más szövetségesek támogatásával együtt szinte az összes iráni rakétát elfogta.
A kancellárt Kínában érte az iráni támadás híre. Olaf Scholz, aki már korábban óvta Iránt az Izrael elleni támadásoktól, közölte:
„Határozottan elítéljük az iráni támadást, és óva intünk minden további eszkalációtól. Csak figyelmeztetni tudunk mindenkit, különösen Iránt, hogy ne folytassák ezt.” Baerbock pedig arra figyelmeztetett, hogy a támadás „egy egész régiót káoszba taszíthat. Iránnak és megbízottjainak azonnal véget kell vetniük ennek. Ezekben az órákban minden szolidaritásunk Izraelé”
– tette hozzá a német külügyminiszter.