“Letartóztatjuk Netanjahut, ha eljön Auschwitzba!” – üzente a lengyel kormány
Joáv Kisch izraeli oktatási miniszter lesz az egyetlen, aki képviselni fogja Izraelt Auschwitz felszabadításának 80. évfordulóján, január 27-én.
Mint ismert, Benjamin Netanjahut novemberben Joáv Gallant volt védelmi miniszterrel együtt egy sor háborús bűnnel vádolta meg alaptalanul a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC), és botrányos körülmények között elfogatóparancsot adott ki ellenük.
Wladyslaw Bartoszewski lengyel külügyminiszter-helyettes kijelentette, hogy ha Benjamin Netanjahu miniszterelnök Lengyelországba érkezik, akkor az ország ICC iránti elkötelezettségének megfelelően letartóztatják – írja a Neokohn.
Bartoszewski a Rzeczpospolita című lengyel lapnak adott pénteki beszélgetésében nyilatkozott az Auschwitz felszabadításának idén január 27-én esedékes 80. évfordulójára való felkészüléssel kapcsolatban.
Az évforduló jellemzően jelentős állami esemény. Izraeli tisztviselők azonban nem voltak hajlandóak korábban megerősíteni, hogy Netanjahu részt vehet-e az eseményen, és Jichák Herzog elnök részvétele is valószínűtlennek tűnik, így Joáv Kisch oktatási miniszter lesz az egyetlen izraeli kormányképviselő az évfordulón.
Lengyel források azt mondták a Rzeczpospolita című lapnak, hogy Varsó azért hajlandó végrehajtani az elfogatóparancsokat, mert szeretné, ha Vlagyimir Putyin orosz elnök is a bíróság elé állna, aki ellen az ICC még 2022-ben adott ki elfogatóparancsot a megszállt Ukrajnából Oroszországba elhurcolt ukrán gyerekek ügye miatt.
Az ICC elfogatóparancsainak teljesítése
Az Európai Unió mind a 27 tagállama tagja a Római Statútumnak, és jogilag kötelesek eleget tenni az elfogatóparancsoknak. Eddig csak Orbán Viktor magyar miniszterelnök mondta azt, hogy Netanjahut nem tartóztatnák le, ha látogatóba jönne, sőt, a magyar miniszterelnök egészen odáig ment, hogy egyenesen meghívta Netanjahut a Magyarországra.
Több uniós állam kezdetben azt mondta, hogy letartóztatná Netanjahut, ha az országukba érkezne. Ezt azonban mostanra többen részben vagy teljesen visszavonták.
Franciaország kezdetben azt mondta, hogy teljes mértékben eleget tesz a letartóztatási parancsoknak, de a libanoni tűzszünetről folytatott tárgyalásokat követően Franciaország közölte, hogy Netanjahut diplomáciai mentesség védi.
Más uniós országok – köztük Spanyolország, Hollandia, Belgium, Írország, Litvánia és Szlovénia – megerősítették, hogy a diplomáciai mentességtől függetlenül letartóztatnák Netanjahut – emlékeztet a Neokohn.