Jézus palesztin, Auschwitz pedig „hadifogolytábor” volt – állítják egyes ír tankönyvek
Jézus egy „Palesztina” nevű országban született, amelyet Szentföldnek is neveznek, és amely a Jordán folyó és a Földközi-tenger között fekszik – olvasható egy ír gyerekeknek szánt tankönyvben.
Ez az információ, amely pontatlanul köti a keresztények szent alakját a palesztin ügyhöz, és figyelmen kívül hagyja Izrael létezését, egyike egy hétfőn közzétett jelentésben kiemelt számos olyan passzusnak, amely a zsidó vallás, történelem és állam ír tankönyvek kezelésével kapcsolatos problémákról szól – szemlézi a Neokohn az IMPACT-se watchdog csoport az „Európai tankönyvek írországi felülvizsgálata” című cikkét.
E szerint az „Inspire – A világ bölcsessége” című, 2020-as, 7-9. osztályosok számára készült ír vallástan tankönyvben található szöveg része az Izrael és a zsidók történelmének „túlzott leegyszerűsítésére és delegitimizálására” irányuló mintájának. Megjegyzik, hogy
„A „Palesztinában” élő Jézusra vonatkozó történelmi utalások megfelelő kontextus nélkül hozzájárulhatnak olyan narratívákhoz, amelyek megkérdőjelezik Izrael legitimitását, és aláássák a zsidó történelmi kapcsolatot a földdel.”
Az IMPACT arra is felhívta a figyelmet, hogy azt a területet, ahol Jézus élt, akkoriban elsősorban Júdeaként emlegették.
Más tankönyvekben szerepelnek a lejáratott „palesztin földveszteség” térképek, amelyek többek között Jordánia és Egyiptom által birtokolt területeket tévesen „Palesztina” részeként jelölik meg.
Egy 2022-es „Call to Action” című, ugyanennek a korosztálynak szóló állampolgári ismeretek tankönyv „igazságtalan és pontatlan megfogalmazást használ Izraelről, mint a konfliktus egyedüli agresszoráról és felelős szereplőjéről.”
A 17 és 18 éveseknek szóló „Diktatúra és demokrácia” című történelemkönyv Auschwitzot „hadifogolytáborként” azonosítja, ami
„bagatellizálja a holokauszt és az ott végrehajtott szisztematikus megsemmisítés egyedülálló és borzalmas jellegét”
– olvasható az IMPACT-jelentésben.
A dokumentumban szereplő ajánlások felszólítják Írország Nemzeti Tantervi és Értékelési Tanácsát, hogy
„vizsgálja felül a történelmi hivatkozásokat, és tartózkodjon az olyan politikailag terhelt kifejezések használatától, mint a »Palesztina« Jézus kapcsán, valamint »vezessen be lektorálási és jóváhagyási mechanizmusokat«.
A Tett és Védelem Alapítvány évek óta dolgozik azon az oktatási projekten, amelyik célul tűzte ki az európai országok oktatási rendszerében használt tankönyvek zsidó vonatkozású tartalmainak monitorizálását, és szükség esetén kezdeményezze a félreérthető vagy téves tartalmak korrigálását.
Írország Izrael egyik leghangosabb kritikusa az Európai Unión belül, és egyike azon kevés európai országnak, amely májusban elismerte a palesztin államiságot. Márciusban Írország kijelentette, hogy támogatni fogja Dél-Afrika Izrael ellen a Nemzetközi Bíróságon a palesztinok elleni állítólagos népirtás miatt indított perét.
Szeptemberben Michael D. Higgins ír elnök azzal vádolta meg Izrael dublini nagykövetségét, hogy kiszivárogtatta a médiának azt a levelet, amelyet Irán új elnökének, Maszúd Peszeskjánnak írt, és amelyben Higgins azt írta, hogy az iszlamista diktatúrának, amely terrorszervezeteket tart fenn szerte a Közel-Keleten, „döntő szerepe” van a béke elérésében. A nagykövetség ezt tagadta.
Múlt héten pedig Simon Harris ír miniszterelnök felszólította az Európai Uniót, hogy „vizsgálja felül kereskedelmi kapcsolatait” Izraellel, miután „szégyenteljesnek” nevezte a palesztinokat segélyező ENSZ-szervezet, az UNRWA tevékenységének betiltásáról szóló Knesszet törvényt.