„Fideszes Judenratnak” nevezte a Neokohn-t a 444 újságírója
Bede Márton továbbra sem hajlandó válaszolni az „Egymást kiirtani – A gázai háború egy éve” címmel a 444-en megjelent, valótlanságokat állító cikkével kapcsolatos kritikákra.
Ahogyan arról a Tett és Védelem Alapítvány is beszámolt, a 2023. október 7-én elkövetett, 1200 ártatlan áldozatot követelő Hamász-mészárlás egyéves évfordulója előtt egy nappal közzétett, koncepciózusan megírt cikk amellett, hogy tárgybeli tévedéseket tartalmaz, kontextusukból kiragadott idézetekkel, féligazságokkal, csúsztatásokkal, hazugságokkal, önkényesen kiragadott tényekkel, és véleményekkel operál, mást meg éppen elhallgat, annak érdekében, hogy a lehető legegyoldalúbban mutathassa be saját szélsőséges narratíváját Izraelről.
A 444 újságírójának hamis vádjait, pontatlan, a történelmi tényeknek ellentmondó állításait és megállapításait egyesével, kimerítő módon cáfolta a Neokohn oldalán közölt válaszcikkében Pettik Ági, Izraelben élő mentálhigiénés szakember, aki civil minőségében rendszeresen felhívja a figyelmet a közösségi médiában a magyar sajtóban megjelenő, Izraellel szemben rendre kettős mércét alkalmazó, valótlanságokat tartalmazó cikkekkel kapcsolatban.
A Tett és Védelem Alapítvány tudomására jutott, hogy Bede Márton cikke – valamint teljes elzárkózása hamis/hibás állításainak elismerésére és javítására – a 444 olvasói és előfizetői között is nagy felháborodást váltott ki. Bejelentés érkezett továbbá a Tett és Védelem Alapítványhoz, hogy a lap olvasói számára fenntartott privát Facebook-csoportban (444 Közért), amikor a Neokohn oldalán megjelent válaszcikkről kérdezték őt a lap támogatói, Bede Márton azt írta, hogy
„odáig azért nem szeretnék süllyedni, hogy elolvasom a fideszes Judenrat egy cikkét”.
Mint ismert, a Judenrat a náci Németország által megszállt területeken felállított zsidó tanácsokat jelentette, amelyek a zsidó közösségek helyi igazgatását és a német hatóságok parancsainak végrehajtását szolgálták. Ezeket a tanácsokat a németek kényszerítették a gettóba zárt közösségekre, és a tagjaik általában zsidó vezetők vagy közismert személyiségek voltak. Hazánkban a Magyar Zsidók Központi Tanácsa szintén német utasításra jött létre, amelyeknek feladatai a német hatóságok és a zsidó közösségek közötti közvetítés, a megszállók információkkal való ellátása és utasításaik végrehajtása volt. A nyilas puccs után a Központi Tanács fő tevékenységi köre a pesti gettó életének megszervezése volt.
A Zsidó Tanácsok vezetőinek egy része igyekezett minimalizálni a közössége szenvedéseit, kompromisszumokat és erőforrásokat keresve, hogy javítsák a rájuk bízott emberek túlélési esélyeit. Mások viszont, akár önszántukból, akár azon kívül, a németek utasításainak végrehajtásával közösségük rovására cselekedtek, ezért kollaborációval vádolták őket.
Bede Márton minden bizonnyal tisztában van a „Judenrat” kifejezés súlyos történelmi terheltségével, amelynek használata fájdalmas emlékeket idéz fel a zsidó közösség tagjaiban, mivel szervesen kötődik a holokauszt idején átélt borzalmakhoz és az áldozatok szenvedéseihez. Az ilyen és ehhez hasonló analógiák alkalmazása a mai közéleti diskurzusban tiszteletlenségnek és a történelmi tények irányába mutatott érzéketlenségnek tekinthető, különösen egy zsidó lap vonatkozásában. Bede megjegyzése egyúttal becsületsértő is, mivel a 444 újságírója ezzel azt a benyomást kelti, hogy a magyarországi zsidó közösség egyes tagjai árulók, ezzel igazságtalanul megbélyegezi a Neokohnt és annak munkatársait.
A Tett és Védelem Alapítványhoz érkezett bejelentés szerint nem a Neokohn volt az egyetlen zsidó lap, amelyet Bede Márton vállalhatatlan jelzőkkel illetett. A 444 csoportjában az egyik olvasó felhívta Bede figyelmét a Szombat oldalán megjelent, “Ez nem kritika, ez gyűlölködés” című cikkre, amely szintén részletesen vizsgálta Bede írását. A 444 újságírója érdemi válasz helyett mindössze azt felelte az olvasónak:
„Szomorú, hogy ennyi és ilyen egysíkú maradt a magyar hivatalos/hivatásos zsidóság értelmi és érzelmi színvonala”.
A Tett és Védelem Alapítvány elfogadhatatlannak tartja, hogy Bede Márton és a 444 a Neokohn válaszcikkének cáfolata, valamint az olvasói levelek és hozzászólások ellenére sem hajlandó javítani, reagálni vagy helyreigazítást közzétenni az Izrael Hamász elleni terrorellenes háborúját relativizáló cikkel kapcsolatban. Továbbá sérelmezi azt is, hogy a legolvasottabb hazai zsidó lapot történelmileg terhelt jelzőkkel illeti.