Az Amerikai Cionista Szervezet elnöke szerint a zsidó vezetőknek hálásnak kelleni lenniük Donald Trumpnak az antiszemitizmus elleni harcért

Miközben az amerikai egyetemeken soha nem látott méreteket ölt az antiszemitizmus, egyes zsidó vezetők nem a zsidó hallgatók védelmét tartják elsődlegesnek, hanem erkölcsileg visszás és érthetetlen módon, „politikai elfogultságtól vezérelve” inkább a Trump-adminisztrációt támadják – írja a Jerusalem Postban publikált véleménycikkében Morton A. Klein.

Az Amerikai Cionista Szervezet (ZOA) elnöke szerint a republikánus kormányzat végre valódi lépéseket tesz a zsidó diákok biztonságáért. A szerző lesújtó képet fest arról, hogy mi zajlik jelenleg számos egyesült államokbeli egyetemen, ahol a zsidó diákokat zaklatnak, fizikailag bántalmaznak, akadályozzák őket az óráik látogatásában. Ahol Hamász-párti tüntetők foglalnak el közösségi tereket, könyvtárakat, és nyíltan zsidóellenes szlogeneket skandálnak, és ahol egyes egyetemi oktatók antiszemita ideológiát népszerűsítenek, „gyarmatosító, gonosz megszállóknak” állítva be a zsidóságot.

Fotó: Justin Sullivan/Getty Images Getty Images North America

Klein ezt azzal hasonlítja össze, mintha a Ku Klux Klán szabadon terrort alkalmazhatna afroamerikai diákok ellen, és az afroamerikai vezetők mégis a KKK jogait védenék.

A szerző legnagyobb felháborodását az váltja ki, hogy 36 volt zsidó közéleti vezető – többek között az Anti-Defamation League, a Hillel, az American Jewish Committee és más szervezetek korábbi vezetői – teljes oldalas hirdetésben bírálták a Trump-adminisztráció fellépését a New York Times-ban.

Állításuk szerint a kormányzat „a zsidó biztonság iránti állítólagos aggodalmat eszközként használja” az egyetemi autonómia, a sajtószabadság és a jogállamiság ellen. A szerző ezzel szemben úgy érvel, hogy a fellépés az oktatás és a demokrácia megerősítését szolgálja, nem pedig aláásását.

„Visszataszító, hogy az egykori úgynevezett zsidó vezetők arra buzdítanak, hogy a zsidók ellenezzék a zsidó diákok védelmét.”

A szerző hangsúlyozza, hogy a Trump-kormány végre alkalmazza a polgárjogi törvényeket, például megvonja a szövetségi támogatást azoktól az egyetemektől, amelyek nem védik meg zsidó diákjaikat, és kitoloncolja az antiszemita erőszakkal rokonszenvező külföldieket.

A kormány az 1964-es Civil Rights Act alapján jogosan avatkozik be – írja a ZOA elnöke, aki idéze JFK 1963-as szavait:

„Az egyszerű igazságosság megköveteli, hogy a közpénzeket ne használják fel diszkrimináció támogatására.”

A cikk szerint a szabadságjogok nem védhetik az erőszakot, és az antiszemita erőszak elleni fellépés valójában erősíti, nem pedig gyengíti a felsőoktatást és a demokráciát.

Morton A. Klein hangsúlyozza: a valódi zsidó vezetők feladata a zsidó diákok biztonságának garantálása, nem pedig az antiszemita tüntetők szabadságának. Aki ennek ellenkezőjéért kampányol, az szerinte a saját közösségével szemben cselekszik.