A Tett és Védelem Alapítvány küldöttsége is részt vett az Európai Zsidó Szövetség madridi konferenciáján
A zsidó jövőről, antiszemitizmusról és politikai cselekvésről tanácskoztak az európai zsidó vezetők az Európai Zsidó Szövetség (EJA) konferenciáján Madridban.
Az „Építés vagy távozás: döntés előtt Európa zsidósága” elnevezésű értekezleten több mint 150 zsidó vezető gyűlt össze a kontinens különböző országaiból, hogy megvitassa a zsidó közösségeket érő növekvő fenyegetéseket és a lehetséges válaszokat.
Magyarországról Szalai Kálmán, a Tett és Védelem Alapítvány (TEV) elnöke, Tamir Wertzberger, a Tett és Védelem Liga (APL) külügyi igazgatója, valamint Megyeri Jonatán, a Neokohn főszerkesztője vett részt a tanácskozáson.
A magyar delegáció a konferencia első napján személyesen is találkozott a neves brit újságíróval és Izrael-barát szerzővel, Douglas Murray-vel, akit az EJA Dávid király-díjjal tüntetett ki Izrael és a zsidó nép iránt kiemelkedő, következetes támogatásáért. A küldöttség ugyanakkor egyeztetett Yehuda Kaploun rabbival is, aki Donald Trump amerikai elnök antiszemitizmus elleni különmegbízotti pozíciójának várományosa.
A konferencia résztvevői aggasztónak nevezték a fizikai erőszaktól az egyetemeken tapasztalható ellenségességig és politikai retorikáig terjedő antiszemita incidensek számának ugrásszerű növekedését. Több felszólaló a nemzeti kormányok határozatlanságát bírálta, ami fokozódó bizonytalanságérzetet okoz a zsidó közösségekben.
A zárónyilatkozat felszólította az EU-t, hogy jogilag kötelező érvényű antiszemitizmus-definíciót fogadjon el, amely uniós szinten egységes és kikényszeríthető intézkedéseket tenne lehetővé. A felszólalók ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a zsidó közösségek biztonsága Európa demokratikus értékeinek alapkövét jelenti.
A konferenciát Menachem Margolin rabbi, az EJA elnöke nyitotta meg, aki hangsúlyozta, hogy a politikai ígéretek önmagukban nem elegendők: valódi tettek szükségesek a zsidó közösségek védelméhez.
Szalai Kálmán az EJA fontos szerepét hangsúlyozta a kóser vágás, a körülmetélés, az antiszemitizmus elleni küzdelem és a holokauszt-emlékezet megőrzésében – hozzátéve, hogy utóbbit az EJA éves auschwitzi delegációja is szolgálja.
A TEV elnöke szerint az eddig ismert értékek választóvonalai eltolódtak, a jó és a rossz, a helyes és a helytelen határai összemosódtak. Úgy vélte, politikai bátorság és egyértelmű kiállás nélkül nem lehet megállítani az antiszemitizmus terjedését.
Szalai felidézte, hogy a Tett és Védelem Alapítvány 2012-es megalapítása előtt a magyar közéletben erőteljesen jelen volt a szélsőjobboldali antiszemitizmus, különösen a parlamentbe bekerült Jobbik révén. Ezzel szemben ma Magyarország a legbiztonságosabb ország a zsidók számára Európában, ami szerinte a zsidó és politikai vezetés együttműködésének az eredménye.
Szalai konkrét lépéseket sürgetett a jogalkotás, a jogalkalmazás és az oktatás területén, valamint arra buzdított, hogy a zsidó közösségek olyan politikai partnerekkel is működjenek együtt, akik ma kiállnak mellettük – még akkor is, ha múltjuk vitatott.
Az APL külügyi igazgatója, Tamir Wertzberger ezt az üzenetet képviselte egy kormányzati együttműködésről szóló munkacsoportban.