Teltház előtt vetítették a Toldi moziban a The Untold Stories of Israel című dokumentumfilmet

Március 27-én vetítették a budapesti Toldi moziban a The Untold Stories of Israel című dokumentumfilmet, amely egyedülálló és inspiráló történeteken keresztül mutatja be az Izraelben élő drúz, szamaritánus, beduin és keresztény arab közösség tagjainak életét, kihívásaikat, életük összetettségét, és mindenekelőtt azt a közös elköteleződést, amelyet hazájuk biztonsága és jóléte iránt éreznek.

A filmben egy beduin, egy szamaritánus, egy maronita és egy drúz ember mesél az együttélésről, és arról, hogy az ország lehetőséget biztosított számukra, hogy megőrizzék kulturális és vallási identitásukat, miközben a társadalom szerves részeként személyes sikereket érhettek el.

Fotó: Kelen Viktor

Az eseményen beszédet mondott Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke és Köves Slomó, az EMIH vezető rabbija is.

Grósz Andor kiemelte, hogy Izraelről nagyon sok hamis hír, információ terjed a médiában, ezért nagyon fontos, hogy olyan alkotások szülessenek, mint ez a mostani, amelyben bemutatja az izraeli hétköznapokat, az ország békés arcát, és azt, hogy mennyi kisebbség tud békében élni a zsidókkal.

Köves Slomó egy korábban élt lengyel rabbira hivatkozva hangsúlyozta, hogy mennyire fontos, hogy az ember ne csak a saját buborékjának az igazságát értse meg, hanem próbáljon belehelyezkedni a másik szemszögébe is.

A vezető rabbi szerint ez nagyon hiányzik a mai világunkból, ahol már nem igazság, hanem párhuzamos igazságok léteznek. Ez a jelenség érzékelhető a magyar társadalom szélesebb és a magyar zsidó közösség szűkebb megosztottságában is, és a megértés hiányából, valamint az izraeli társadalom megosztottságából fakadt az 2003. október 7-i terrortámadás is.

Köves Slomó éppen ezért kereste meg a Mazsihisz elnökét október 8-án, hogy a nehéz időkben tegyék félre a nézeteltéréseket, és közösen álljanak ki a zsidóság ügyéért.

A nagy sikerrel és teltházzal lezajlott vetítés után Hidas Judit, az EMIH médiaportfolió-igazgatója beszélgetett az alkotókkal, Szalai Kálmánnal, a TEV elnökével, Müller Dániel rendezővel és Kovács Bence operatőrrel.

Az alkotók hangsúlyozták, hogy mennyire különbözik az izraeli valósság attól, amit a hírek közvetítenek. A háború, a bombák, a békétlenség helyett, nyitottsággal, örömmel és barátságos emberekkel találkoztak.

Arra a kérdésre, hogy miért van az, hogy a filmben bemutatott négy kisebbséggel – akik szintén bibliai gyökerekre vezetik vissza a kapcsolatukat a zsidókkal, és sokkal régebb óta élnek Izrael területén, mint ahogy a zsidó állam meg lett alapítva – békében tudnak élni a zsidók, a palesztinokkal viszont nem, Szalai Kálmán elmondta, ezek a népek fejlődni, gyarapodni akarnak, számukra ez volt mindig is az elsődleges, és ebben Izrael partnerük volt. Ellenben vannak arabok, sajnos jelentős számban, akik leginkább politikai erők által fűtve a társadalmi konfliktusok életben tartásában érdekeltek.