Izrael betiltotta a UNRWA működését

Két jogszabály elfogadásával a Knesszet kitiltotta az ENSZ palesztinokat támogató segélyszervezetét (UNRWA) Izraelből, valamint korlátozta a szervezetnek a Gázai övezetben és Ciszjordániában való működését.  

A Az Izraellel való együttműködés nélkül szinte lehetetlen lesz az UNRWA számára, hogy a Gázai övezetben vagy Ciszjordániában működjön, mivel Jeruzsálem többé bocsát ki belépési engedélyeket ezekre a területekre, és nem engedélyezi a koordinációt az IDF-fel. Izrael jelenleg is ellenőrzi a Gázába való bejutást Egyiptom felől, és izraeli erők állomásoznak a két ország közötti határ mentén.

Fotó: MOHAMMED ABED / AFP

„Mélységes” nemzetközi sajnálatok

A szavazás eredményére reagálva az UNRWA arra figyelmeztetett, hogy a jogszabály „veszélyes precedenst teremt”, sérti az ENSZ alapokmányát „és szembe megy Izrael állam nemzetközi jog szerinti kötelezettségeivel”.

„Ezek a törvényjavaslatok csak tovább mélyítik a palesztinok szenvedését, különösen a Gázai övezetben, ahol az emberek több mint egy éve a puszta poklot élik át… és nem más, mint kollektív büntetés. Felháborító, hogy az ENSZ egyik tagállama egy olyan ENSZ-ügynökség felszámolásán dolgozik, amely történetesen a gázai humanitárius művelet legnagyobb segítője”

– mondta Juliette Touma, az UNRWA szóvivője az AFP-nek.

A Ynet hírportál szerint a külügyminisztérium figyelmeztetett az UNRWA-törvény elfogadásának veszélyeire, mondván, hogy Izrael megsértheti az ENSZ alapokmányát, ami miatt kizárhatják a szervezetből.

A szavazás előtt Antonio Guterres ENSZ-főtitkár arra figyelmeztetett, hogy a törvényjavaslatok elfogadása „katasztrófát” okozna, Josep Borrell, az Európai Bizottság alelnöke pedig kijelentette, hogy azok „katasztrofális következményekkel járnának”.

Közvetlenül a szavazás előtt az Egyesült Államok is világossá tette Izrael számára, hogy aggódik a jogszabályok miatt. Matthew Miller külügyminisztériumi szóvivő a Times of Israel napilapnak elmondta, hogy a Knesszet lépése arra kényszerítheti az ENSZ palesztin menekülteket segítő szervezetét, hogy beszüntesse minden tevékenységét a Gázai övezetben, Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben.

Korábban Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Lloyd Austin védelmi miniszter is aggodalmát fejezte ki a törvényjavaslatok miatt, kijelentve, hogy „az ilyen korlátozások életbe léptetése tönkretenné a gázai humanitárius segítségnyújtást”, valamint a „létfontosságú” szolgáltatások nyújtását Kelet-Jeruzsálemben.

David Lammy brit külügyminiszter is „mélységes sajnálatát” fejezte ki a jogszabályok miatt, kijelentve, hogy „az UNRWA munkatársai ellen az év elején felhozott vádakat teljes körűen kivizsgálták, és azok nem indokolják az UNRWA-val való kapcsolatok megszakítását”. Hozzátette, hogy a szervezet betiltása nem szolgálná Izrael érdekeit.

Izrael továbbra is biztosítja a humanitárius segélyek eljutását

Benjamin Netanjahu miniszterelnök hivatala közölte, hogy Izrael kész együttműködni a nemzetközi partnerekkel, mind a jogszabály hatályba lépése előtti 90 napban, mind azt követően, hogy a humanitárius segélyek továbbra is eljussanak a gázai civilekhez.

„Az Izrael elleni terrorista tevékenységekben részt vevő UNRWA dolgozókat felelősségre kell vonni. Mivel a humanitárius válság elkerülése is alapvető fontosságú, a tartós humanitárius segélynek most és a jövőben is elérhetőnek kell maradnia Gázában”

– olvasható a miniszterelnöki hivatal közleményében.

„A jogszabály hatályba lépését megelőző 90 napban – és azt követően is – készen állunk arra, hogy nemzetközi partnereinkkel együttműködve biztosítsuk, hogy Izrael továbbra is megkönnyítse a gázai civileknek nyújtott humanitárius segélyt oly módon, hogy az ne veszélyeztesse Izrael biztonságát” – közölte Netanjahu hivatala.

Egy izraeli tisztviselő úgy nyilatkozott, a biztonsági szervek és a szakmai stáb figyelmeztette a politikai vezetőket, hogy a Hamász elleni gázai háború kellős közepén, életképes helyettesítő megoldás nélkül ne fogadják el a jogszabályt.

Izrael azt állítja, hogy az UNRWA gázai munkatársainak több mint 10 százaléka kapcsolatban áll terrorista csoportosulásokkal, és hogy a szervezet égisze alatt működő oktatási intézmények következetesen Izrael-gyűlöletet szítanak és dicsőítik a terrort.

Februárban az IDF felfedte, hogy a Hamász egy földalatti adatközpontot hozott létre közvetlenül az UNRWA gázai övezeti központja alatt. Az IDF többször célba vette a Hamász parancsnoki központjait és az UNRWA iskoláiban rejtőzködő fegyvereseket is.