Eurovízió: napokig tartó antiszemita ostromállapot volt Malmőben
Izraelben fontos erkölcsi győzelemként értékelték Eden Golan ötödik helyét, hiszen kifejezetten bátorság kellett ahhoz, hogy az Izrael- és zsidóellenes légkörben elénekelhessen egy popdalt.
Az Eurovíziós Dalfesztivál helyszínén napokig tartottak az Izrael bojkottját követelő, erőszakos utcai megmozdulások, úgyhogy a verseny izraeli résztvevőjének kifejezetten bátorságra volt szüksége ahhoz, hogy elénekelje a dalát – így értékelte a The Times of Israel publicistája, David Horovitz a 20 éves Eden Golan malmői teljesítményét.
A szerző emlékeztet arra, hogy
„összehangolt erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy Izraelt kitiltsák a rendezvényről” a gázai állítólagos „genocídium” miatt.
Magát a dalt is módosítani kellett, mivel az eredeti szöveget túlságosan politikai jellegűnek ítélték, ugyanis nyíltan utalt a modern izraeli történelem legsötétebb napjára, október 7-ére.
Az énekesnőt megfélemlítették és meg is fenyegették, ezért alig hagyhatta el a szállodáját (amelyet eleve titokban tartottak), a Shin Bet titkosszolgálat vezetője, Ronen Bar külön Malmőbe repült a verseny előtt, hogy biztosítsa számára a szükséges védelmet. Eden Golant végül 100 fős rendőri kísérettel lehetett csak a malmöi arénába szállítani.
És mivel Izrael egyre inkább párianemzetnek számít a Hamász elleni háborúja miatt, Eden Golan teljesítményének
„ezentúl sajnos inspiráló példaként kell szolgálnia az izraeliek számára filmfesztiválokon, tudományos konferenciákon, nemzetközi sportversenyeken és még sok minden máson – vagy legalábbis azokon az eseményeken, ahol minket, igazságtalanul szidott izraelieket még egyáltalán megtűrnek”
– szűri le a keserű tanulságot az izraeli lap publicistája.
Felix Klein, a német kormány antiszemitizmusért felelős biztosa is élesen elítélte dalfesztiválon való izraeli részvétel elleni tüntetéseket és azt, hogy Eden Golant az izraeli hadsereg fellépésével hozták összefüggésbe.
„Gyakori antiszemita minta, hogy az izraelieket kollektíven felelőssé teszik kormányuk vagy hadseregük tetteiért, amelyeket ők maguk is gyakran elítélnek”
– mondta Klein.
Mire a fináléra sor került, a harmadrészt bevándorlók lakta dél-svédországi városban rendkívüli állapot volt, a tetőfokára hágott az Izrael- és zsidóellenes hangulatkeltés, naponta több tízezren Izrael ESC-bojkottjára szólítottak fel.
A tiltakozók palesztin zászlókat lobogtattak és színes füstfáklyákat gyújtottak, miközben szokás szerint azt kántálták, hogy „a folyótól a tengerig, Palesztina szabad lesz” és „Izrael egy terrorállam.” Többen igyekeztek elbarikádozni a rendezvény bejáratát, és a beérkező vendégeket zaklatták, hogy miért mennek „ünnepelni”, miközben Gázában „genocídium” zajlik.
Az egyik szombat esti megmozduláson a rendőrség őrizetbe vette az ismert klímavédő aktivistát, Greta Thunberget, aki már korábban is kiállt a palesztin terroristák mellett. Thunberg most olyan radikális Izrael-gyűlölőkkel együtt demonstrált, akik a Bild c. lap beszámolója szerint előtte hűséget esküdtek a Hamász vezetőinek, és a zsidók Lengyelországba deportálását követelték.
Malmőt évek óta Európa egyik legzsidóellenesebb városának tartják – emlékeztet az Achgut. Már tíz éve is voltak zavargások a zsidó üzletek előtt és az utcákon megfenyegették a zsidókat, hogy lemészárolják őket. A zsidó temetőt meggyalázták, 2012 július végén pedig bombák robbantak a zsinagóga lépcsőjén. Az elmúlt években sok zsidó hagyta el Malmőt.
A 2023. október 7-i pogrom óta a helyzet Malmőben tovább eszkalálódott – írja a német lap. A zsidók tömeges meggyilkolását követően a Hamász szimpatizánsai palesztin zászlókat lengetve, autókkal hajtottak végig Malmőn, miközben olyan jelszavakat kiabáltak, mint „Intifáda” és „pusztítsátok el a cionizmust”. A malmői zsinagóga előtt izraeli zászlót égettek, a városban megszaporodtak a zsidóellenes falfirkák, tanárok arról számoltak be, hogy a diákok a hitleri karnyújtással köszönnek az osztálytermekben .