A Nemzetközi Bíróság szerint Izrael telepes politikája sérti a nemzetközi jogot

A Nemzetközi Bíróság (ICJ) pénteken kihirdetett véleménye szerint Izrael telepes politikája és a természeti erőforrások felhasználása a megszállt palesztin területeken sérti a nemzetközi jogot, Izraelnek jóvátételt kell fizetnie a palesztinoknak a megszállás által okozott károkért.

Az ICJ  februárban tartott meghallgatást annak nyomán, hogy az ENSZ Közgyűlése 2022 decemberében nagy többséggel megszavazta, hogy a 15 bíróból álló testület nem kötelező erejű véleményt alkosson a palesztin területek, valamint Kelet-Jeruzsálem Izrael általi 57 éves megszállásának jogszerűségével kapcsolatban. Izrael az 1967-ben foglalta el Ciszjordániát, Kelet-Jeruzsálemet és a Gázai övezetet.

Fotó: Remko de Waal/ANP/AFP via Getty Images

Az ENSZ hágai székhelyű bírósága pénteken ismertetett véleményében leszögezte:

„a telepesek átszállítása Izrael által Ciszjordániába és Jeruzsálembe, valamint Izrael jelenlétének fenntartása a megszállt területeken ellentétes a negyedik genfi egyezmény 49. cikkével”.

Naváf Szalám, a bíróság elnöke a vélemény felolvasásakor azt mondta: Izrael megsértette az egyezmény 49. cikkének hatodik bekezdését, amely kimondja, hogy a megszálló hatalom nem telepíthet be, vagy nem szállíthatja át polgári lakosságának egy részét az általa megszállt területre. Izraelnek a palesztin területeket érintő telepes politikája és vonatkozó intézkedései e területek nagy részének de facto annektálását jelenti.

A bíróság megállapítása szerint Izrael szisztematikusan diszkriminálja a palesztinokat a megszállt területeken – hangsúlyozta. Az izraeli telepeket Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben a nemzetközi jog megsértésével hozták létre és tartják fenn – húzta alá.

A megszállt területen található természeti erőforrások felhasználása „összeegyeztethetetlen” a megszálló hatalom nemzetközi jogi kötelezettségeivel – emlékeztetett Szalám. Hozzátette: a bíróság véleménye szerint Izraelnek jóvátételt kell fizetnie a palesztinoknak a megszállás által okozott károkért.

Az izraeli telepek a megszállt palesztin területeken illegálisak. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának és minden államnak kötelessége, hogy ne ismerje el jogszerűnek a megszállást, és ne nyújtson segítséget vagy támogatást a fenntartásához – mondta. Minden államnak együtt kell működnie az izraeli-palesztin konfliktus lezárása érdekében – közölte a bíróság elnöke.

Az ügyben tartott februári meghallgatáson Rijád al-Malki, a Palesztin Nemzeti Hatóság külügyminisztere egyebek mellett azt mondta:

Izrael „gyarmatosító és apartheidpolitikát” folytat a palesztinokkal szemben. Az „új Közel-Keletet” bemutató izraeli térképeken nem szerepelnek palesztin területek, majd kiemelte: a megszállással Izrael Palesztina teljes eltűnését és a palesztin nép elpusztítását kívánja elérni.

Izrael írásban küldte meg véleményét az eljáráshoz. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök már a közgyűlési határozat megszületésekor élesen bírálta a meghallgatást. Kijelentette:

„a zsidó nép nem megszálló saját területén, így örök fővárosában, Jeruzsálemben sem, és nincs olyan ENSZ-határozat, amely el tudná torzítani ezt a történelmi igazságot”.

Egyes ellenzéki képviselők is elítélték a döntést. Benny Gantz, a Nemzeti Tábor párt vezetője „külső beavatkozásnak” minősítette a véleményt és úgy fogalmazott, hogy „továbbra is megvédjük magunkat azokkal szemben, akik az elpusztításunkra törekednek, megvédjük az egyetlen Zsidó Államot”. 

A baloldali ellenzéki pártok azonban ragaszkodtak ahhoz az állásponthoz, hogy az izraeli politika hibás. A munkáspárti Gilad Kariv kijelentette, hogy a kormány „de facto annektálja” Ciszjordániát, „földeket lop el”, és nem hajlandó tárgyalásokat folytatni a palesztinokkal. Ez szerinte azt jelenti, hogy Izrael nem lesz képes megőrizni a demokratikus ország státuszát. 

A Palesztin Hatóság (PA), amely azért lobbizott, hogy az ENSZ Közgyűlése kérje ki a tanácsadó véleményt, üdvözölte a bíróság véleményét.

„Mahmúd Abbász, a PA elnöke történelmi döntésnek tartja az ICJ véleményét, és követeli, hogy Izraelt kényszerítsék az állásfoglalás végrehajtására”

– olvasható a szervezet közleményében.

Abbász hivatala hozzátette, hogy a bíróság döntését az igazságszolgáltatás győzelmének tekinti, mivel megerősítette, hogy az izraeli megszállás illegitim. Az ICJ véleményét a Hamász is méltatta. 

Az ICJ döntése tanácsadó vélemény, és nincs közvetlen jogi következménye Izraelre vagy más ENSZ-tagállamokra nézve, de újabb csapást jelenthet a zsidó állam nemzetközi megítélésére, és növelheti a politikai nyomást a Hamász elleni háború miatt.