A brit zsidók 64 százaléka tapasztalt antiszemitizmust a munkahelyén október 7. óta

Az egyik válaszadó elmesélte, hogy három nappal a Hamász terrortámadása után egy recepciós azt mondta nekik: „Nem sajnállak titeket, zsidók, muszlim csecsemőket öltök pészahkor”.

A Nagy-Britanniában élő zsidók mintegy kétharmada számolt be arról, hogy antiszemita inzultus érte őt a munkahelyén a Hamász 2023. október 7-i Izrael elleni terrortámadását követően – derül ki a brit Zsidó Képviselők Tanácsa (Board of Deputies of British Jews), a Zsidó Vezetők Tanácsa (Jewish Leadership Council) és a Work Avenue karitatív szervezet által közzétett, 2024 végén végzett reprezentatív felmérésből.

Palesztin-párti graffiti a Golders Greenben, október 9-én. Fotó: COURTESY OF CST

A 427 fős mintán végzett online kutatás szerint a megkérdezettek 11,5 százaléka gyakran, míg 52 százaléka ritkán, vagy alkalmanként találkozott antiszemitizmussal a kollégáik vagy az ügyfeleik részéről. Csupán a válaszadók 36 százaléka állította, hogy nem tapasztalt antiszemitizmust az elmúlt időszakban.

A résztvevők összesen 354 konkrét esetet részleteztek:

  • 128 eset közvetlen beszélgetés során történt,
  • 83 mások beszélgetésének fültanújaként,
  • 102 emailben vagy céges belső kommunikációban,
  • 109 szöveges üzenetben (pl. SMS, chat),
  • 32 a közösségi médiában, jelezve, hogy a magánélet és a munka világa sokszor átfedésben van.

A jelentés súlyos példákat is idéz: az egyik válaszadó szerint egy recepciós három nappal a hamászos vérengzés után azt mondta neki:

„Nem sajnállak titeket, zsidók, muszlim csecsemőket öltök pészahkor.”

Ez a megnyilvánulás a klasszikus vérvád modern változata, amely a középkori antiszemita összeesküvés-elméleteket idézi fel.

A szakszervezeti tagsággal rendelkező válaszadók körében is riasztó a helyzet: egyharmaduk tapasztalt antiszemitizmust saját szakszervezetében. Egy tanár, a National Education Union tagja például arról számolt be, hogy a szervezeten belül

„elvárás, hogy Izrael kapcsán kritikusan elutasító álláspontot képviselj, különben kirekesztenek.”

Több válaszadó konkrét lépéseket is tett, tizenötön már kiléptek a szakszervezetből a zsidóellenes hangulat miatt. Többen viszont nem tudták ezt meglépni, mivel nem volt más alternatívájuk. Többen úgy nyilatkoztak, hogy a szakszervezetük nem nyújtott érdemi támogatást az incidensek kapcsán, és csupán egyetlen pozitív esetet jegyeztek fel.

A munkahelyi támogatás ugyanakkor korlátozott módon nyilvánult meg. A résztvevők fele „valamiféle” támogatásban részesült, 52 százalék nyilatkozott úgy, hogy a munkahely tartott diverzitás-képzést, de azon nem esett szó az antiszemitizmusról, és mindössze 15 jelezte, hogy a képzés során külön figyelmet szenteltek a zsidóellenesség témájának.

A felmérés arra is rákérdezett, hogy a munkahelyek kiadtak-e hivatalos közleményt az október 7-i támadásról és az azt követő izraeli–gázai háborúról. A válaszadók fele szerint igen, de ezeknek a közleményeknek 48 százaléka rendkívül alacsony támogatottsági értékelést kapott. Csupán 11 százalékminősítette ezeket semlegesnek, a többség szerint a nyilatkozatok nem voltak elég határozottak, vagy figyelmen kívül hagyták a zsidó közösség érzékenységét és biztonságát.

Debbie Lebrett, a Work Avenue vezérigazgatója szerint az eredmények „sokkolók, de nem meglepők”. Mint mondta:

„A munkahelyeknek biztonságos közegnek kellene lenniük mindenki számára. Az, hogy ennyi zsidó munkavállaló szenved el zaklatást vagy kirekesztést, és hogy ezek az esetek gyakran következmények nélkül maradnak, mélyen aggasztó.”

Claire Mandel, a Zsidó Vezetők Tanácsának stratégiai programvezetője szerint:

„Ezek az adatok egyértelművé teszik: sürgős beavatkozásra van szükség annak érdekében, hogy a munkáltatók megfelelően kezeljék az antiszemita megnyilvánulásokat, és támogassák zsidó munkavállalóikat.”

A szervezetek felszólították a cégeket, hogy keressék meg őket tanácsért és együttműködésért.

Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy a felmérés önkéntes és önbevalláson alapult, így az eredmények torzulhatnak – ennek ellenére a trendek világosan látszanak, és az antiszemitizmus súlyos, rendszerszintű problémaként jelenik meg a brit munkahelyeken.