Miért ünnepli a sávuotot Izrael-ellenes újságírókkal a Bálint Ház?

“Haza: avagy Mózestól a NER-ig” címmel szervez sávuoti programot a Bálint Ház, amelyre meghívta a 444 hírportál több Izrael-ellenes újságíróját is.

A zsidó hagyomány szerint sávuot volt az a nap, amikor az Örökkévaló átadta a Tórát Mózesnek, így ezt a napot a Tóraadás ünnepének is szokták nevezni. A zsidó szokások szerint ilyenkor sokan egész éjjel virrasztanak és Tóratanulással töltik az éjszakát, így tisztelegve a zsidó történelem sorsfordító pillanata előtt.

A Bálint Ház az idei sávuotra a Turbina Kulturális Központban tartandó programmal készül. A “Haza: avagy Mózestól a NER-ig” címmel beharangozott esemény a szervezők szerint

“nemcsak a tanulásról szól, hanem arról is, hogy egy olyan közösség részévé válunk, ahol együtt gondolkodunk, vitatkozunk és egymásból inspirálódunk. A haza fogalmát közösségünkből fakadóan még egy dimenzió árnyalja: a viszonyunk Izraelhez. Van, akinek menedék, van, akinek spirituális középpont, másnak történelmi örökség vagy politikai dilemmák forrása”

– olvasható az esemény leírásában.

A szervezők a sávuotra meghívták Uj Pétert, Ács Dánielt és Bede Mártont, a 444 főszerkesztőjét és két újságíróját is, amely lap az október 7-i Hamász-mészárlás óta az egyik legélesebben képviseli az Izrael-ellenes álláspontot a magyar nyilvánosságban

Tömeggyilkos izraeli kormány?

Mint ismeretes, Ács Dániel 2024. május 28-án közölt egy véleménycikket a 444 oldalán “Orbán Viktor következetes: Magyarország mindig a gyilkosok oldalán áll” címmel, amelyben arról értekezett, hogy az izraeli kormány a Hamászhoz hasonló szélsőséges és tömeggyilkos szervezet. Írásában a 444 szerzője egy kalap alá vette a délszláv háború idején háborús bűnöket elkövető szerbeket, a Hegyi-Karabahot elfoglaló Azerbajdzsánt, az Ukrajnát megtámadó Oroszországot, és a Hamász terroristáival szemben jogos önvédelmi háborút folytató Izraelt.

Igaz, Ács a Hamász kapcsán megjegyezte, hogy „ők a palesztin nép legnagyobb ellenségei”, gyorsan hozzátette azt is, “kétségtelen, hogy vele szemben egy hozzá hasonlóan szélsőséges és tömeggyilkos szervezet áll, ez pedig Netanjahu kormánya”.

A 444 szerzője tehát gyakorlatilag egyenlőség jelet tett az ártatlan civileket legyilkoló iszlamista terrorszervezet Hamász, és a demokratikusan megválasztott, önvédelmi háborút folytató izraeli kormány közé.Ács a cikkében kifejtette, hogy szerinte

„amikor Orbán Viktor minden befolyását latba veti, hogy védje az izraeli kormányt és támogassa annak civileket mészárló akcióit, akkor nem a zsidó népet segíti”, hanem “a háborús bűnöket elkövető szövetségese mellett eminenskedik”.

Bede Márton és Izrael

Bede Mártont sokan a hazai zsidó közösségen belül az Izraellel szembeni elfogult és hangulatkeltő írásairól ismerhetnek. Bede még 2021-ben, a Falak őrzői művelet idején viccelődött az izraeliek és palesztinok deportálásával. 

„Továbbra is az én megoldásomat érzem az egyetlen járható útnak a Közel-Keleten. Izrael, a Gázai övezet és Ciszjordánia lakói 6 hónapot kapnak, hogy eltakarodjanak. Mehetnek, ahova akarnak. Az üres terület határait a legmodernebb haditechnikai eszközökkel védi egy nemzetközi békefenntartó hadsereg, megakadályozva, hogy bárki halandó betehesse oda a lábát. Ez van, nem tudtatok viselkedni, meguntam, takarodó!” 

– írta Bede, miközben az összecsapások tizenkét napja alatt a Hamász és a Palesztin Iszlám Dzsihád mintegy 4400 rakétát indított Izrael felé, aminek következtében több izraeli civil életét vesztette vagy megsebesült.

A 444 újságírója az október 7-ét követően publikált egyik cikkében („Tényleg épp most hozzák be a bevándorlók az antiszemitizmust Európába?”) pedig a Hamász támadás óta rohamos tempóban növekvő, migrációs hátterű antiszemita cselekményeket relativizálta és bagatellizálta.

A Tett és Védelem Alapítvány elnöke, Szalai Kálmán egy válaszcikkben reagált a Bede Márton által megfogalmazott valótlanságokra. Bede az “Egymást kiirtani”, az 2023. október 7-én elkövetett, 1200 ártatlan áldozatot követelő Hamász-mészárlás egyéves évfordulója előtt egy nappal (!) közzétett, koncepciózusan megírt cikkével ismét nagy vihart kavart, nemcsak a zsidó közösség tagjai, de még a 444 támogatói és olvasói között is. A 444 újságírójának hamis vádjait, pontatlan, a történelmi tényeknek ellentmondó állításait és megállapításait egyesével, kimerítő módon cáfolta a Neokohn oldalán közölt válaszcikkében Pettik Ágnes, Izraelben élő mentálhigiénés szakember, aki civil minőségében rendszeresen felhívja a figyelmet a magyar sajtóban megjelenő, valótlanságokat tartalmazó cikkekkel kapcsolatban. 

Amint arról a Tett és Védelem Alapítvány is beszámolt, a válaszcikk megjelenését követően vita alakul ki a 444 olvasói és támogatói csoportjában, amikor arra kérték Bedét, hogy válaszoljon az írása valótlanságait leleplező cikkre. A 444 újságírója ettől elzárkózott, ugyanakkor a legolvasottabb hazai zsidó hírportált, a Neokohnt “fideszes Judenratnak” nevezte, majd odaszúrt a Szombat zsidó lapnak is, megjegyezve, hogy „szomorú, hogy ennyi és ilyen egysíkú maradt a magyar hivatalos/hivatásos zsidóság értelmi és érzelmi színvonala.”

A Tett és Védelem Alapítvány értetlenül áll a szervezők szándékai előtt, akik olyan újságírókat hívtak meg egy sávuoti eseményre, akik a Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetség (IHRA) antiszemitizmus definíciójával élesen szembe menve nyilvánosan és következetesen kritikusak a zsidó állammal szemben – éppen azon az ünnepen, amelyen a Tóraadásra és a zsidó értékekre emlékezünk közösségeinkben. Vajon tényleg érdemes-e azokkal együtt tanulni ezen az éjszakán, akik korábbi megnyilvánulásaikban, kettős mércét alkalmazva Izraellel szemben, valótlanságokat állítottak az IDF terrorellenes műveleteiről, nyíltan kétségbe vonták Izrael jogát a biztonsághoz és önvédelemhez, és a nézetei szöges ellentétben állnak a Bálint Ház küldetésével?