Botrány Hollandiában: „Gaza” felirattal gyalázták meg Anne Frank szobrát 

Amszterdam polgármestere „hihetetlen szégyennek” nevezte, hogy ismeretlenek palesztinpárti graffitit mázoltak a holokausztban meggyilkolt zsidó kislánynak emléket állító szoborra.  

Izrael-ellenes graffitivel rongálták meg Anne Frank emlékművét abban az amszterdami városrészben, ahol élete nagy részét töltötte. A talapzatra ismeretlenek vörös festékkel a „Gáza” szót festették, utalva ezzel az Izrael és a Hamász között a Gázai övezetben zajló háborúra, amely a palesztin terrorszervezet október 7-i, Izrael elleni pusztító támadásával kezdődött. 

Városi dolgozókat és rendőröket rendeltek a helszínre a graffiti eltávolítására, a szobrot  letisztították – jelentette a helyi AT5 csatorna. 

Femke Halsema amszterdami polgármester „hihetetlen szégyennek” nevezte a graffitit, és arra kérte a lakosságot, hogy jelentkezzenek olyan információkkal, amelyek segíthetnek a tettesek elfogásában. 

A Zsidó Világkongresszus (WJC) a közösségi médiában azt írta, „egy Anne Franknak, a holokausztban meggyilkolt tizenéves lánynak emléket állító szobor megrongálása nem segít ‘Palesztina felszabadításában’, sem a háború befejezésében. Ez elfogadhatatlan. Az egyetlen dolog, amit segíteni fog, az az antiszemitizmus további normalizálása és a holokauszt áldozatainak dehumanizálása.” 

„Botrányosnak” nevezte a vandál tettet Gert-Jan Jammink, a 2005-ben felavatott szobor projektjének kezdeményezője.

„Az emlékmű azt a 14 ezer zsidót jelképezi ebből a kerületből, akiket meggyilkoltak. Nem az aktuális helyzetről szól. Ha fel akarják hívni a figyelmet valamire, akkor menjenek máshová. Korábban már sürgettem, hogy ezen a helyen legyen kamera és fény. Ez újra elgondolkodtat minket, hogy tennünk kell valamit ennek a védtelen arcmásnak a védelmében.”  

Júniusban Izrael-ellenes, palesztinpárti aktivisták ugyanezen a területen több épületet is megrongáltak, azt állítva, hogy Izraelhez kötődő vállalatokat vesznek célba. Az év elején Izrael-ellenes aktivisták erőszakos tüntetéseket tartottak az Amszterdami Egyetemen, amelyet emiatt két napra be is kellett zárni. 

Eközben a holland rendőrség letartóztatott egy 33 éves arnhemi nőt, aki a gyanú szerint részt vett egy keresztény-cionista közösségi ház megrongálásában Utrecht közelében. A nőnek köze lehet az Extinction Rebellion nevű szélsőbaloldali környezetvédő csoporthoz, amely nemrég az Utrecht melletti Nijkerkben lévő Keresztények Izraelért székháza előtt tüntetett – jelentette a VeluweFM rádióállomás. 

Nem ez az első eset, hogy a naplója révén világhírűvé vált amszterdami zsidó kislány nevét antiszemita atrocitás éri. Tavaly novemberben migrációs hátterű szülők nyomására Szász-Anhalt tartomány egyik óvodájának kuratóriuma úgy döntött, hogy nevet változtat az Anne Frankról elnevezett intézmény (a nagy vihart kavart tervtől végül elálltak). Idén májusban pedig szintén Szász-Anhalt tartományban három fiatal elégette Anne Frank naplójának egyik példányát. A hatóságok uszítás gyanúja miatt indítottak büntetőeljárást az ügyben.  

Anne Frank tizenéves zsidó lány 1942 és 1944 között vezetett naplót a náci megszállás alatt álló Amszterdamban. Bujkáló családjával együtt felfedezték és deportálták, majd nem sokkal tizenhatodik születésnapja előtt a bergen-belsen-i koncentrációs táborban tífuszban halt meg. A családból egyedül édesapja élte túl a vészkorszakot, aki Amszterdamba visszatérve kiadta lánya naplóját, a házat pedig amelyben bujkáltak, múzeummá alakíttatta át.