Izraelt gyalázta az ír elnök a Holokauszt Nemzetközi Emléknapján tartott beszédében

Az ír zsidók vasárnap tiltakozásba kezdtek, amikor az ország elnöke, Michael D. Higgins a Holokauszt Nemzetközi Emléknapján tartott beszédében Izrael és a Hamász közötti háború ellen emelt szót, és elítélte a Gázában elszenvedett „szörnyű emberáldozatokat” – számol be a Neokohn. 

Legalább egy zsidó tüntetőt erőszakkal eltávolítottak, mert hátat fordított Michael D. Higginsnek, mások pedig kisétáltak. Gideon Száár izraeli külügyminiszter elítélte Higgins „aljas provokációját”.

Higgins, akit az ír zsidó közösség arra kért, hogy ne politizáljon a náci Németország által hatmillió zsidó meggyilkolásának emlékére rendezett eseményen, azt mondta, hogy a múlt héten életbe lépett tűzszüneti, valamint túsz- és terroristacsere-megállapodás üdvözölték

„azok Izraelben, akik szeretteiket gyászolják, azok, akik a túszok szabadon bocsátására vártak”, valamint „a Gáza romjai között rokonaikat kereső ezrek”.

Higgins párhuzamot vont a holokauszt idején a zsidók meggyilkolása és a gázai háború között, amelyet a Hamász 2023. október 7-i dél-izraeli terrortámadása váltott ki. 

„Amikor a háborúk és konfliktusok elfogadottá válnak, vagy végtelennek tűnőnek mutatkoznak, akkor az emberiség vesztes. A háború nem az emberiség természetes állapota. Az együttműködés az”  

– mondta Higgins.

Hozzátette, hogy a világ vezetőinek „élesen tudatosítaniuk kell”, hogy a „hallgatás vagy az elfordított tekintet cinkossága, a közömbösséggel lehetővé tették a holokauszt megtervezését, előkészítését és bekövetkeztét”.

Gideon Száár, izraeli külügyminiszter bírálta Higgins beszédét, az X-en azt írta, hogy az ír elnök

„nem tudott felülemelkedni önmagán, és olcsó és aljas provokációhoz folyamodott. Micsoda aljas ember! Micsoda kiforgatott politika!” 

Száár megjegyezte, hogy a holokauszt óta a zsidók elleni legnagyobb gyilkos támadás a dzsihadista Gázai övezetből indult.

Ennek ellenére, mondta Száár, Higgins

„úgy döntött, hogy visszhangozza a Hamász hamis antiszemita propagandáját, ami arra késztette a zsidókat, a holokauszt túlélőinek leszármazottait, hogy kisétáljanak az eseményről”.

Az írországi RTE hírcsatorna arról számolt be, hogy a közönség néhány tagja Higgins részvétele elleni tiltakozásul elhagyta a termet, mások pedig háttal álltak neki a beszéde alatt.

A közösségi médiába feltöltött videókon látszik, hogy a megemlékezésről legalább egy tiltakozót a biztonsági személyzet kirángatott az eseményről:

Több embert, köztük egy izraeli-ír nőt is erőszakkal eltávolítottak a teremből – számolt be az eseményről az Irish Times.

Az ír főrabbi szerint az ír elnök politizált a holokauszt megemlékezésen. Yonni Wieder rabbi szégyenletesnek nevezte a zsidók eltávolítását a szertartásról, miközben az ír elnök elítélte Izrael válaszát a Hamász atrocitásaira.

Wieder úgy vélte, az ünnepségen meg kellett volna emlékezni azokról, akik a nácik által elkövetett kimondhatatlan atrocitások során szenvedtek. Elkeserítőnek nevezte, hogy Higgins a politizálás mellett döntött, miközben elítélte Izrael válaszát a Hamász október 7-i atrocitására.

A rabbi nem lepődött meg, amikor a hallgatóságból néhányan úgy döntöttek, hogy az elnök beszéde alatt csendben és rendbontás nélkül fejezik ki elégedetlenségüket.

Weider rámutatott, hogy miközben zsidókat hurcoltak el a holokauszt áldozatainak emlékművétől, a Hamász és a Hezbollah támogatói szabadon vonulhattak Írország utcáin, Tel-Aviv bombázását követelve.

Az ír főrabbi korábban megjegyezte, hogy májusban Higgins az Írországban növekvő antiszemitizmussal kapcsolatos izraeli aggodalmakat „PR-húzásnak” minősítette, sokkolva ezzel az országban élő zsidókat.

Izrael decemberben bejelentette, hogy bezárja írországi nagykövetségét, az ír kormány „szélsőségesen Izrael-ellenes politikájára” hivatkozva.

Írország Izrael egyik legnyíltabb kritikusa volt a gázai háború alatt, amely 2023. október 7-én tört ki a Hamász példátlan támadásával, amelyben 3000 terrorista mintegy 1200 embert gyilkolt meg és 251 túszt ejtett, többségében civileket.