Izrael-ellenes diplomáciai inzultus készül Dél-Afrikában 

A Dél-Afrikai Cionista Szövetség szerint Leila Khaledról utcát elnevezni „diplomáciai sértés, amely messzemenő következményekkel járhat Dél-Afrika nemzetközi kapcsolataira és beruházásaira nézve”.  

Johannesburg városa vihart kavart azzal a javaslatával, hogy az amerikai konzulátusnak otthont adó utcát, a Sandton Drive-ot átnevezzék Leila Khaled drive-ra. 

Leila Khaled tagja a Népi Front Palesztina Felszabadításáért (PFLP) nevű szervezetnek, amelyet az Egyesült Államok terrorista szervezetként tart nyilván. A fegyveres harcot propagáló Khaled hírhedt arról, hogy 1969-ben részt vett a Trans World Airlines egyik járatának sikertelen eltérítésében, majd a következő évben egy újabb sikertelen gépeltérítésben. 

A Dél-afrikai Cionista Szövetség (SAZF) levelet írt a Nemzetközi Kapcsolatok és Együttműködés Minisztériumának (DIRCO), amelyben kiemelte: a javaslat sérti a diplomáciai mentességekről és kiváltságokról szóló törvényt, és ezért „eleve jogellenes”.
 
„Ez a javaslat, amely arra kényszerítené az amerikai konzulátust, hogy megváltoztassa címét egy terroristának minősített személy címére, olyan diplomáciai sértés, amely messzemenő következményekkel járhat Dél-Afrika nemzetközi kapcsolataira és beruházásaira nézve”

– közölte a szövetség. 

„A Sandton Drive javasolt átnevezésére érkezett széles körű reakciók rámutattak, hogy ez az Egyesült Államokkal szembeni szándékos ellenségeskedés. Dél-Afrikát ez a törvény (a diplomáciai mentességekről és kiváltságokról szóló 2001-es törvény – a szerk.) arra is kötelezi, hogy megakadályozza a konzuli képviselet nyugalmának megzavarását”

– írja egyebek mellett Craig Pantanowitz, a SAZF alelnöke. 

„A javasolt átnevezést követő nyilvános zavargások és tiltakozások jelentősen megzavarhatják az Egyesült Államok konzulátusának tevékenységét, ahol dél-afrikaiak is dolgoznak, a palesztin ügyeket támogató megnövekedett összejövetelek miatt”

– teszi hozzá a levél. 

Johannesburg városa számos várossal kötött testvérvárosi megállapodást, köztük New Yorkkal és a Palesztin Hatóság ellenőrzése alatt álló, Júdea-Szamária területén fekvő Rámalláh városával. A névváltoztatási javaslat egyik oka a Ramallah-val kötött testvérvárosi megállapodás volt.  Az SAZF úgy látja, hogy a Ramallah-val kötött testvérvárosi megállapodásnak elsőbbsége van a New Yorkkal kötött megállapodással szemben. 

Dél-Afrika vezetése – az Izraellel szemben iszlamisták és a szélsőbaloldal által hangoztatott, hazug „apartheid” érvet visszhangozva – élharcosa a zsidó államot delegitimálni akaró mozgalomnak. Dél-Afrika volt az az ország, amelyik „népirtással” vádolta Izraelt a hágai Nemzetközi Bíróságon, ahol elhangzott: a Gázai övezet elpusztítására irányuló terv a legmagasabb állami szintről származik. 

Dél-Afrika keresetében úgy fogalmazott, hogy Izrael cselekedetei „a palesztin nemzeti, faji és etnikai csoport jelentős részének elpusztítását célozták”. Évekkel ezelőtt Jacob Zuma akkori elnök utazási bojkottra szólított fel Izraellel szemben, pártja, a kommunista befolyás alatt álló ANC pedig a gázai izraeli légicsapásokat a nácik II. világháborús tetteihez hasonlította.