Norvégia bezárja képviseletét a Palesztin Hatóságnál

Az északi ország azt követően tesz lakatot képviseleti irodájára a Palesztin Hatóságnál, miután az izraeli külügyminisztérium megfosztotta diplomáciai státuszától az ott dolgozó nyolc norvég alkalmazottat.

Az izraeli külügyminisztérium azért vonta vissza a nyolc norvég diplomata státuszát, mert Norvégia az iszlamista Hamász terrorszervezet október 7-i mészárlását követően elismerte a palesztin államot, és támogatta az elfogatóparancs kiadását Benjámin Netanjahu miniszterelnök és más izraeli vezetők ellen – olvasható Jiszrael Katz külügyminiszter X-oldalán.

ישראל כ”ץ Israel Katz on X (formerly Twitter): „נורבגיה הודיעה אתמול על סגירת משרדה ברשות הפלסטינית בעקבות החלטתי לשלול את מעמדם הדיפלומטי של שמונה מעובדיה הפועלים מול הרש”פ, בשל הכרת נורבגיה במדינה פלסטינית-חמאסית אחרי טבח ה-7 באוקטובר ותמיכתה בהוצאת צווי מאסר נגד רה”מ בנימין נתניהו ובכירים ישראלים.מי שפועל נגדנו אנחנו נפעל… / X”

נורבגיה הודיעה אתמול על סגירת משרדה ברשות הפלסטינית בעקבות החלטתי לשלול את מעמדם הדיפלומטי של שמונה מעובדיה הפועלים מול הרש”פ, בשל הכרת נורבגיה במדינה פלסטינית-חמאסית אחרי טבח ה-7 באוקטובר ותמיכתה בהוצאת צווי מאסר נגד רה”מ בנימין נתניהו ובכירים ישראלים.מי שפועל נגדנו אנחנו נפעל…

„Aki ellenünk cselekszik, mi is ellene fogunk cselekedni. Továbbra is megőrizzük Izrael Állam státuszát és nemzeti önbecsülését”

– írta vasárnap az eset nyomán a külügyminiszter.

A nyolc, diplomáciai státuszát elvesztő diplomata a döntés nyomán kénytelen lesz elhagyni Izraelt. A diplomatáknak azt mondták, hogy egy héten belül visszavonják az akkreditációjukat, három hónapon belül pedig a vízumukat is, de mindannyiuknak felajánlották, hogy új akkreditációt kérjenek.

Espen Barth Eide, Norvégia külügyminisztere szélsőségesnek és ésszerűtlennek nevezte Benjámin Netanjahu miniszterelnök kormányának döntését, és megígérte, hogy Oslo a kudarcok ellenére tovább dolgozik az „életképes palesztin államért”.

Norvégia pénteken bezárt képviselete a ciszjordániai Al-Ram városban működött. A döntés

„a palesztinok és a Palesztin Hatóság, a nemzetközi jog védelmezői, a kétállami megoldás és a palesztinok önrendelkezési joga ellen irányul”

– közölte Barth Eide, és megfogadta, hogy Oslo nem engedi meg, hogy a bezárás befolyásolja „munkáját egy életképes palesztin államért”.

Az Európai Unió, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok is bírálta a diplomáciai státuszok visszavonását, és felhívta a figyelmet Norvégiának az elmúlt három évtizedben az izraeli-palesztin béketörekvésekben játszott szerepére. (MTI)