Netanjahu Washingtonban: feszültség Harrisszel, baráti gesztusok Trumppal

Antiszemita megmozdulások is kísérték az izraeli miniszterelnök washingtoni útját, ennél is kínosabb volt azonban a demokraták várható elnökjelöltjének különös szereplése.

 

„Aligha lehetne szembetűnőbb a vizuális kontraszt Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Donald Trump pénteki találkozója, valamint Kamala Harris alelnökkel tartott előző napi találkozója között” – írta a konzervatív Western Journal az izraeli kormányfő amerikai megbeszéléseiről.

Valóban feltűnő volt, hogy Trump, aki floridai birtokán találkozott Netanjahuval, régi barátként üdvözölte, megölelte a miniszterelnököt és feleségét, Sarát is, majd a kameráknak mosolyogva feltartotta a hüvelykujját. Harris ellenben a kamerák előtt csak röviden, távolságtartóan kezet fogott Netanjahuval.

A megbeszélésen Trump arra az újságírói kérdésre, hogy milyen lenne a munkakapcsolata Izraellel egy második Trump-kormányzat idején, úgy válaszolt: „Majd meglátjuk, hogyan alakul. Ha mi nyerünk, akkor nagyon egyszerű lesz. Minden rendben lesz, és nagyon gyorsan. Ha nem, akkor nagy háborúk várhatók a Közel-Keleten, talán egy harmadik világháború is. Most közelebb vagyunk egy harmadik világháborúhoz, mint bármikor a második világháború alatt. Soha nem voltunk még ilyen közel, mert hozzá nem értő emberek irányítják az országunkat.”

Ahogy előtte Joe Biden amerikai elnökkel és Kamala Harris alelnökkel, a demokraták legesélyesebb elnökjelöltjéval folytatott tárgyalásain, Trumppal is szóba került a jelek szerint előrehaladott állapotban lévő túszalku kérdése is. Erről Netanjahu röviden annyit mondott: „Úgy gondolom, hogy az általunk gyakorolt katonai nyomás miatt történt némi mozgás. Remélem, hogy ez elegendő lesz ahhoz, hogy a megállapodás létrejöjjön.”

Ezzel, akárcsak nagy ovációval fogadott kongresszusi beszédében, az izraeli miniszterelnök rácáfolt arra a vádra, hogy politikai túlélése érdekében valójában nem is akar belemenni egy túszalkuba. Látogatásával egy időben erősítették meg Washingtonban hivatalosan is, hogy van előrelépés a három lépcsős megállapodás ügyében. „Közelebb vagyunk hozzá, mint valaha” – mondta az egyik vezető amerikai tisztviselő, aki szerint most már „az izraelieken múlik, hogy elfogadják-e.”

John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági kommunikációs tanácsadója ezzel szemben azt mondta, mindkét oldal részéről szükség van kompromisszumokra, Izrael eddig már több ponton engedett a tárgyalások során, most a Hamász részéről is szükség van erre. Visszatetszést keltett ugyanakkor az izraeli küldöttségben, hogy állításuk szerint Kamala Harris a Netanjahuval való megbeszélése után keményebbnek mutatkozott a sajtó előtt, mint amit a találkozón mondott. Harris azt mondta, „kifejeztem a miniszterelnöknek, hogy komolyan aggódom az emberi szenvedés és a gázai térségben tapasztaltak miatt, beleértve a túl sok ártatlan civil halálát is. És világossá tettem komoly aggodalmamat az ottani szörnyű humanitárius helyzet miatt”, sürgetve a háború befejezését.

Az izraeliek szerint félő, hogy Harris kijelentése azt a benyomást keltheti a Hamászban, hogy érdekellentét van Amerika és Izrael között, ami éppen hogy megnehezítheti a túszalkut. „Minél jobban nő a szakadék országaink között, annál inkább eltávolodunk a megállapodástól, és ezzel növeljük a regionális eszkaláció lehetőségét is” – közölte az egyik izraeli hivatalnok. Reagált Harris nyilatkozatára Donald Trump is, aki megjegyezte: „Szerintem tiszteletlen volt a megjegyzése. Nem voltak túl kedvesek Izraellel szemben. Igazából nem tudom, hogy szavazhat rá egy zsidó ember.”

Jó hangulatúnak írták le viszont Netanjahu és a még hivatalban lévő elnök találkozóját. A megbeszélés előtt Netanjahu megemlítette, hogy már négy évtizede ismerik egymást. Hozzátette: „Büszke zsidó cionistaként szeretnék köszönetet mondani egy büszke ír-amerikai cionistának 50 évnyi közszolgálatért és 50 évnyi támogatásértt Izrael államnak”.

A megbeszélésen Biden is sürgette a túszokról szóló megállapodás mielőbbi véglegesítését, és ő is a gázai háború tartós befejezését szorgalmazta. Biden biztosította izraeli tárgyalópartnerét az Egyesült Államok elkötelezettségéről Izrael biztonsága iránt, különösen az Irán és az általa támogatott fegyveres csoportok jelentette fenyegetéssel szemben.

Kettejük tárgyalásán is szó volt a gázai humanitárius válságról, valamint „a katonai műveletek során a civil életek védelmének kritikus fontosságááról” – így az amerikai közlemény. A megbeszélés után a két vezető együtt vett részt a Gázában fogva tartott amerikai túszok családjaival szervezett találkozón. Benjámin Netanjahu legutóbb 2020-ban, még Donald Trump elnöksége idején tett látogatást a Fehér Házban.