Megrendítő dokumentumfilm készült az 2023. október 7-i izraeli terrortámadás helyszínén
Az 50 perc című közéleti háttérműsor stábja egy évvel a Nova fesztiválon történt terrortámadás után visszatért a helyszínre, hogy a túlélőkkel és az áldozatok rokonaival állítson emléket a szörnyű eseménynek.
A háttérműsorban hazai közéleti és nemzetközi politikai aktualitásokról beszélgetnek a meghívottak, akik zsidó szemszögből reflektálnak a történésekre. A műsor házigazdája Szalai Kálmán, a Tett és Védelem Alapítvány elnöke.
Egy éve, 2023. október 7-én törtek rá a Hamász palesztin iszlamista terrorcsoport fegyveresei a Supernova Sukkot Gathering elnevezésű fesztivál résztvevőire. A terrortámadás során összesen 364 fesztiválozót mészároltak le, és a rendezvény több tucat résztvevőjét sebesítették meg, legalább 37 túszt ejtve.
We will dance again
2023. október 7-én a Hamasz brutális támadásában több mint 1200 embert öltek meg kegyetlen, válogatott módszerekkel a terroristák. Műsorunkban felidézzük az akkor történteket és kísérletet teszünk annak bemutatására, miként dolgozták fel a túlélők és a gyászolók az elmúlt egy évet.
A tömeggyilkosság része volt a Hamász Izrael ellen indított összehangolt támadássorozatának, amely izraeli civilek ellen irányult a közeli Netiv HaAsara, Be’eri, Kfar Aza, Nir Oz és Holit közösségekben.
„Éppen oda tartunk, ahol a támadás történt, de közben áthaladunk azon a helyen is, ahol összeszedték azokat a kocsikat, amik a fesztivál helyszínén voltak. Látható, hogy az autók többségét felrobbantották”
– idézte fel az egy évvel ezelőtti eseményeket Ifhat Zinner, a Nova fesztiválon történt terrortámadás egyik áldozatának, Hadar Hoshentnek a nagynénje. Hozzátette: unokaöccse volt az, aki egy kocsival próbálta menteni az embereket, ezért többször megtette az utat a fesztivál helyszíne, valamint a bejárat között.
A harmadik forduló közben azonban Hadar Hoshent és autóban ülő többi embert lelőtték a terroristák.
A SuperNova Sukkot Gathering elnevezésű szabadtéri pszichedelikus trance zenei fesztivált a szukkót ünnepe alkalmából rendezték meg, Re’im kibuc közelében, ami alig 10-15 kilométerre fekszik a Gázai övezet határától. A fesztivál helyszínén a szervezők kempinget és három színpadot építettek fel, a fesztiválra Izrael minden részéről körülbelül háromezer ember látogatott el. A műfaj jellegéből adódóan a fesztiválozók nagyrészét a 20–40 év közötti fiatalok adták, a rendezvényen biztonsági őrök is dolgoztak.
„Akkor kezdődött az egész támadás-sorozat Gázában, amikor mi megérkeztünk Izraelbe”
– mesélte az 50 perc stábjának Róna Aser és felesége Eszter, akik Magyarországról vándoroltak ki a zsidó államba, és kezdtek új életet a Gázai övezettől mindössze 1 kilométerre fekvő Sa’ad kibucban. A 23 éve Izraelben élő család összességében kifejtette, sokan kérdezték őket, hogy miért pont akkora időzítették a költözésüket, amikor Izraelben ilyen a helyzet.
Ők azonban azt gondolták, hogy Izraelben „mindig pont most van, mindig egy helyzet van”, így teljesen mindegynek találták, hogy mikor telepednek le az országban. Az Aser-család a támadás estéjéről is beszélt. Felidézték, hogy a támadás estéjén kaptak egy üzenetet, hogy valami gond van, mert áttörték a kibuc falát a terroristák.
„Azonnal be kellett zárnunk az ajtókat, lehúzni az elektromos rolót. Ezután jöttek a további utasítások is, hogy mit kell csinálni, de őszintén szólva semmit sem értettünk belőlük”
– mesélték.
Ennek oka az volt, hogy náluk nem lehetett hallani a fegyverropogást, csak azt hogy lőnek. Lövést viszont már máskor is hallottak, így nem tulajdonítottak neki különösebb figyelmet. Ugyanakkor eleget tettek minden kapott utasításnak, a helyzet viszont teljesen szokatlan volt, mert hasonlóban nem volt még részük. Végül Eszter testvérének telefonhívása után értette meg a család, hogy milyen szörnyűség zajlik éppen a környékükön.