Egymással versenyezve nevezte háborús bűnösnek Benjamin Netanjahut a magyar politikusok egy része

A Fidesz és a Tisza kivételével szinte valamennyi párt politikusai erőteljesen bírálták a Magyarországra érkező Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, valamint a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépést – derül ki a Neokohn összefoglalójából

Több tiltakozó megmozdulás is volt a Magyarországra látogató Benjamin Netanjahu ellen. Míg a szélsőjobboldali Mi Hazánk maroknyi aktivistája a Lánchíd fölött, az Alagút tetején gyűlt össze, addig pár tucat szélsőbaloldali palesztinpárti a Széll Kálmán téren demonstrált az izraeli miniszterelnök ellen.

Ahogyan az várható volt, a magyar politikai pártok és politikusaik közül rengetegen csatlakoztak a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépést kritizálók, valamint az izraeli miniszterelnököt háborús bűnösnek bélyegzők kórusához.

Mi Hazánk

A leghangosabban az antiszemita és Izrael-ellenes múltját levetkőzni képtelen Mi Hazánk ágált az izraeli miniszterelnök ellen. A már említett demonstráción felül a párt és vezető politikusai (Dúró Dóra, Novák Előd, Toroczkai László) hasonló üzeneteket megfogalmazva tiltakoztak Netanjahu látogatása ellen.

“Ma hazánkba érkezik a háborús bűnös izraeli miniszterelnök. Ez botrány. Tiltakozunk, ahogy annak idején is tiltakoztunk, amikor Simon Peresz Magyarország és Lengyelország felvásárlásáról beszélt. A szuverenitásunkat mindenkitől meg kell védenünk, még Izraeltől is.”

– írta Telegram-oldalán Toroczkai, aki megismételte azt a szélsőjobboldali körökben népszerű összeesküvés-elméletet, miszerint az izraeliek (értsd: zsidók) fel akarják vásárolni Magyarországot.

Jobbik

A Mi Hazánkhoz hasonlóan a Jobbiknál is előjöttek a régi (?) reflexek, így a párt Netanjahu érkezése óta folyamatosan hangolt az izraeli miniszterelnök ellen.

“Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból… Most már szabad a pálya a haveroknak”

posztolták pénteken egy Orbán Viktort, Benjamin Netanjahut és Vlagyimir Putyint ábrázoló kép társaságában.

“Bilincs helyett vörös szőnyeggel várták Orbánék Netanjahut! Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból, innentől kezdve nyugodtan jöhetnek a barátok vendégségbe Orbánhoz… Ennyire nem számít a kormánynak hazánk biztonsága”

– írták egy másik bejegyzésben.

A párt elnökhelyettese, Brenner Koloman szintén élesen bíráltaBenjamin Netanjahu látogatását. Brenner szerint az izraeli miniszterelnök fogadása nemcsak morális és politikai szempontból kifogásolható, de nemzetbiztonsági kockázatot is jelent.

“Nem csak nemzetbiztonságilag kihívás ez szerintünk, de egy újabb nemzetközileg körözött bűnözővel gyarapszik hazánk vendéglistája. Gruevszki, Kirill pátriárka szexuális zaklatással vádolt jobbkeze és még ki tudja hány nemzetközi zsiványt kell »elhordania a hátán Budapestnek« Orbán érdekei szerint”

– írta a politikus.

Momentum

A Momentum Mozgalom és vezető politikusai sem maradnak el azonban a szélsőjobboldaltól, ha a Közel-Kelet egyetlen igazi demokráciájának miniszterelnökét kell gyalázni.

Fekete-Győr András a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépés kapcsán nevezte „politikusbűnözőnek”, illetve „gazembernek” Benjamin Netanjahut.

“Ki adott önnek felhatalmazást arra, hogy miközben idehaza üldözi a honfitársait, tanárokat, lelkészeket, bírákat, addig a nemzetközi körözés alatt álló politikusbűnöző haverjai elé – mint Benjamin Netanjahu, Marcin Romanowski és Nikola Gruevszki – vörös szőnyeget terítsen?”

– írta Orbán Viktornak Fekete-Győr.

“Csak nem a megfelelő pillanatra vár, hogy végleg megkíséreljen kiszakítani minket Európából – és csatlakoztasson a Trump-, Putyin- és Netanjahu-féle gazemberek szövetségéhez?”

– tette hozzá.

Hasonlóan nyilatkozott a párt Országgyűlési frakcióvezetője, és az Országgyűlés Magyar-Izraeli Baráti csoportjának tagja, Bedő Dávid is, aki szintén háborús bűnösnek nevezte az izraeli miniszterelnököt.

Mindkét politikus bejegyzését a Momentum hivatalos Facebook-oldala is megosztotta, ami arra utal, hogy azok a párt hivatalos álláspontját tükrözik.

DK

A Demokratikus Koalíció részéről a párt hivatalosan nem nyilvánult meg Benjamin Netanjahu látogatásával és a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépéssel kapcsolatban, a párt több vezető politikusa azonban elítélte a lépést.

“Orbánék kilépnek a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Valójában Putyin érdekében”

– írta Vadai Ágnes, DK-s képviselő az ügy kapcsán.

“Orbán kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Egy kis ajándék Netanjahunak, Putyinnak meg a többi havernak.”

– csatlakozott képviselőtársához Arató Gergely.

Arató és Vadai bejegyzésének külön pikantériája, hogy hivatalosan ők is tagjai az Országgyűlés Magyar-Izraeli Baráti csoportjának, így aztán igazán tudhatnák, hogy a teljesen elfogult Nemzetközi Büntetőbíróság milyen koholt vádak alapján adott ki elfogatóparancsot az izraeli miniszterelnök ellen.

MSZP

A Magyar Szocialista Párt “mély aggodalmát fejezte ki” a kormány döntése kapcsán, miszerint Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.

Az MSZP szerint a lépés súlyosan ellentétes hazánk nemzetközi kötelezettségvállalásaival és az igazságszolgáltatás iránti elkötelezettségével valamint “tovább távolítja Magyarországot az Európai Unió alapértékeitől”. Az MSZP közleményében nem tért ki külön Benjamin Netanjahu látogatására és az ellene kiadott elfogatóparancsra.

A párt országgyűlési képviselője, Kunhalmi Ágnes bejegyzésében azonban már azt olvasta az izraeli miniszterelnök fejére, hogy Budapestre látogatva, miért nem kérte számon Orbán Viktort a poloskázása miatt, ami “a legsötétebb történelmi időket idézi”.

“Orbán pedig azért, hogy gesztust tegyen neki – és ezzel egyben Trumpnak is –, inkább kilépteti hazánkat a Nemzetközi Büntetőbíróságból.”

– írta Kunhalmi.

Párbeszéd – ZÖLDEK

A Párbeszéd szintén elítélte a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépést, valamint Benjamin Netanjahu budapesti látogatását.

“Orbán ma nem csupán kiléptette Magyarországot a Nemzetközi Büntetőbíróságból (cinikus módon összekötve ezt egy háborús bűnökkel vádolt politikus meghívásával), hanem újabb lépést tett hazánk és egész Európa gyengítése felé. És ez nem csak a mi ügyünk, hanem az egész kontinensé”

írtaa párt társelnöke, Szabó Tímea.

A Mérce alapítója és a Párbeszéd országgyűlési frakciójának tagja, Jámbor András is csatlakozott Szabó Tímeához Netanjahu elítélésében.

“Józsefváros parlamenti képviselőjeként mélységesen szégyellem a Nemzeti Közszolgálati Egyetem politikáját. Ahmadinezsád volt iráni, antiszemita vezető látogatása után most a háborús bűnös Netanjahut avattákdíszpolgárrá. Józsefváros öröksége 1848 és 1956 – a szabadság, nem pedig az elnyomás”

írta Jámbor.

A Párbeszédből kiugrott budai független országgyűlési képviselő, Tordai Bence sem fogta vissza magát a téma kapcsán.

“Orbán Viktor kilépteti Magyarországot a Nemzetközi Büntetőbíróságból, hogy szabadon parolázhasson háborús bűnös népirtókkal.”

– kommentálta a történéséket egy “hányós” emoji kíséretében.

Tordai egyébként 2018-2022 között szintén tagja volt az Országgyűlés Magyar-Izraeli Baráti csoportjának.

Márki-Zay Péter

A 2022-es ellenzéki összefogás miniszterelnök-jelöltje és Hódmezővásárhely polgármestere, Márki-Zay Péter is beállt a kritizálók sorába.

“Orbán Viktor ünnepi pompával fogadta Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, akit civilek megtámadása, éheztetése és megölése miatt vonna felelősségre a hágai Nemzetközi Bíróság, amely rendszeréből – nem csak Netanjahu miatt – Orbán kiléptet minket”

írta, hozzátéve, hogy ennek az üzenete, hogy Orbán és a magyar kormány nem tartja fontosnak a korrupt politikusok, aháborús bűncselekmények, a népirtás és a kegyetlen bánásmód elkövetőinek felelősségre vonását.

“Látjuk ezt Putyinnal, Erdogánnal, Vuciccal, és látjuk ezt most Netanjahuval való teljes szellemi azonosulásból is. Ha egy ország tiszteletadással fogad egy olyan vezetőt, aki nemzetközi körözés alatt áll, mert emberiesség ellenes bűncselekményekkel vádolnak, az olyan, mintha maga a miniszterelnök rázna kezet egy hírhedt terroristával“

– hangsúlyozta Márki-Zay.