Az erősödő Izrael-ellenesség miatt már a saját orvosaiktól is tartanak a norvégiai zsidók

A norvégiai zsidók eltitkolják az identitásukat, hogy rendes orvosi ellátásban részesüljenek.

Az egészségügyi hatóságoknak írt példátlan levelükben a norvégiai zsidó vezetők egy mélyen aggasztó tendenciára figyelmeztetnek, amely „a második világháború óta” nem volt tapasztalható – számol be a Neokohn.

A levélben arra figyelmeztetnek, hogy az egészségügyi dolgozók körében egyre erősödő Izrael-ellenesség miatt a zsidó közösség tagjai rejtegetik identitásukat a norvég egészségügyi rendszer igénybevételekor.

Fotó: NTB/Heiko Junge/via Reuters

Marius Gaarder, az oslói zsidó közösség elnöke és John Arne Moen, a trondheimi zsidó közösség képviselője riasztó aggodalmakra hívja fel a figyelmet.

„Röviddel 2023. október 7. után, az egészségügyi dolgozók, egészségügyi intézmények és egészségügyi szakértők körében növekvő Izrael-ellenes hangok miatt a zsidó közösség több tagja aggodalmát fejezte ki, hogy kényelmetlenül érzik magukat, ha orvosi kezelésre kell menniük, és attól tartanak, hogy nem kapnának megfelelő ellátást, ha felfednék, hogy zsidók…. Ilyen helyzetet a második világháború óta nem tapasztaltunk.”

Dr. Rolf Kirschner, egy zsidó orvos, aki 45 éves tapasztalattal rendelkezik a norvég közegészségügyi rendszerben és a Norvég Orvosi Kamara tagja, példátlan jelenségként hivatkozott a kialakult helyzetre. 

„Az emberek nem mernek zsidó szimbólumokat, például a Dávid-csillagot viselni, amikor vizsgálatra mennek, és a zsidó betegek félnek attól, hogy a várótermekben hangosan kimondják a nevüket, mert attól tartanak, hogy az ápolók vagy mások felfedezik, hogy zsidók”

– magyarázta.

„Néhány zsidó beteg megijedt, amikor azzal találkozott, hogy az egészségügyi dolgozók politikai plakátokat és a palesztinok támogatását kifejező röpiratokat mutogattak, és félnek panaszt tenni emiatt, mert félnek az egészségügyi személyzet negatív reakcióitól, akiktől az egészségük függ”

– tette hozzá Kirschner.

Bár Kirschner elismeri a véleménynyilvánítás szabadságát, úgy véli, hogy bizonyos politikai ügyeknek az egészségügyi intézményeken kívül kellene maradniuk. A levél ezért felszólította az egészségügyi szolgálatokat, az érintett szervezeteket és a kormányt, hogy biztosítsák, hogy a zsidók jól érezzék magukat a kórházakban, és ne féljenek attól, hogy orvosi ellátást kapjanak, vagy elrejtsék identitásukat a kórházakban.

Norvégia zsidó lakossága kicsi – országszerte körülbelül 1500 zsidót tartanak nyilván, ebből 800-an Oslóban élnek. A zsidó közösség kicsiny számán nem segít a norvég kormány erősen palesztinbarát álláspontja sem. 

A norvégiai zsidók aggodalmai csak felerősödtek egy ausztrál videó után, amelyen két kórházi dolgozó arról beszélt, hogy mennyire rosszul az izraeli betegekkel. Erre reagálva Dr. Kirschner sürgette a szakmai szervezeteket, hogy lépjenek fel:

„A szakszervezeteknek tájékoztatniuk kell tagjaikat, hogy az egészségügyi dolgozóknak semlegesnek kell maradniuk a munkahelyükön, és nem szabad politikai szimbólumokat megjeleníteniük. Világossá kellene tenniük, hogy a szakszervezeti tagoknak tilos részt venniük a munkahelyi politikai demonstrációkon.”

Jan Christian Vestre norvég egészségügyi miniszter reagált az aggodalmakra, és kijelentette:

„Minden betegnek biztonságban kell éreznie magát, amikor a közegészségügyi szolgálatunkban kezelik. Senkinek sem szabad kellemetlenséget vagy aggodalmat tapasztalnia, amikor egészségügyi ellátásban részesül, és elvárom, hogy mindenkivel méltósággal bánjanak”.

Hangsúlyozta, hogy a befogadó környezet megteremtése továbbra is „az egészségügyi intézmények helyi felelőssége”, amit a hatóságok elvárnak, hogy „komolyan vegyenek”. Az ápolók szövetségének vezetője szintén elismerte ezeket az aggodalmakat, és ígéretet tett arra, hogy foglalkozni fog velük.

On Alpeleg izraeli-norvégiai lakos azonban továbbra sem nyugodt a kialakult helyzet miatt.

„A norvég egészségügyi rendszernek problémás a múltja és a jelene is. Norvégia segített a náciknak a zsidók megsemmisítő táborokba deportálásában, és ma ez az egyetlen nyugati ország, amely nem hajlandó terrorszervezetként elismerni a Hamász gyilkos szervezetét. Norvégiában élő zsidó lakosként mély aggodalmat érzek a politika befolyása miatt az egészségügyi rendszer etikájára és szakmaiságára”

– magyarázta.