A Wikipedia „mészárlásnak” nevezte az izraeli túszmentő akciót

Heves vita bontakozott ki a Wikipedia egyik bejegyzése körül, amely „mészárlásnak” nevezi az izraeli hadsereg (IDF) legutóbbi mentőakcióját, melynek célja a Hamász által fogva tartott izraeli túszok kiszabadítása volt. Az online enciklopédia a történteknek a „Nuszeirat-mentés és mészárlás” címet adta, utalva a Hamász által ellenőrzött gázai egészségügyi minisztérium jelentésére.

FRISSÍTÉS: 

A Wikipédia „Palesztina-Izrael-ügyek” témájával foglalkozó döntőbizottsága határozatlan időre kitiltott két szerkesztőt, míg három másik szerkesztőt korlátozásokkal sújtott.

Az intézkedések indoka az volt, hogy a szerkesztők megpróbálták „megkérdőjelezni” a konszenzusos döntéshozatal folyamatát. A bizottság szerint az ilyen „canvassing” – azaz más szerkesztők bevonása azzal a szándékkal, hogy a vita kimenetelét egy bizonyos irányba tereljék – a Wikipédia standardjai szerint helytelen, mivel veszélyezteti a szokásos konszenzusos döntéshozatali mechanizmust, és zavarkeltő viselkedésnek számít.

A bizottság emellett kiemelte, hogy a Palesztina-Izrael témakörben a Wikipédián kívüli viselkedés is problémás volt. A szerkesztők olyan módosításokat hajtottak végre, amelyek a Wikipédián kívüli kérésekre reagáltak, és másokat is arra ösztönöztek, hogy kijátsszák a korlátozásokat, valamint bomlasztó tevékenységekben vegyenek részt.

A „Wikibias” nevű X-fiók, amely az Izrael-ellenes elfogultságot vizsgálja a Wikipédián, üdvözölte a bizottság döntését. Hozzátették, hogy további „mérgező szerkesztők” is manipulálják az enciklopédia tartalmát, például az olyan cikkekben, mint „Emberi pajzsok használata a Hamász által”. A fiók felszólította a bizottságot, hogy vizsgálja ki az összes érintett szerkesztőt, és vonja felelősségre őket a Wikipédia tartalmi torzításai miatt.


A szóban forgó szócikk szerint az akció során több mint 200 palesztin halt meg, azonban az áldozatok között nem különböztették meg a civileket és a Hamász fegyvereseit.

Fotó: Avshalom Sassoni/Flash90

A mentőakció során az IDF négy túszt, köztük Noa Argamanit, Shlomi Zivot, Almog Meir Jant és Andrej Kozlovot szabadított ki. Bár a küldetés izraeli szempontból sikeres volt, ugyanakkor az áldozatok számáról szóló, Hamász által közölt adatokat számos forrás vitatja.

A Jewish Journal vizsgálata szerint a Wikipedia Izrael-ellenes szerkesztői túlnyomó többsége ragaszkodott a „mészárlás” kifejezés használatához, hogy a cikk semlegesnek tűnjön. Ezek a szerkesztők – írja a lap, nagyobb hangsúlyt fektettek azokra a forrásokra, amelyek az akciót mészárlásként jellemezték, például az ENSZ megszállt palesztin területekkel foglalkozó különmegbízottjára, Francesca Albanesére, aki korábban szintén bírálta Izraelt, miközben kevésbé vették figyelembe azokat a mainstream forrásokat, amelyek kiegyensúlyozottabb módon közelítenek a konfliktushoz.

Asaf Romirowsky, a Scholars for Peace in the Middle East és az Association for the Study of the Middle East and North Africa szervezetek vezetője élesen bírálta az ENSZ-t, amely szerinte kritikátlanul átveszi a Hamász narratíváját.

„Ez ugyanaz a szervezet, amely tagadja, hogy az UNRWA cinkosa Hamásznak – pedig egyértelműen az. Ezek az intézmények a Hamász propagandájának eszközeivé váltak, amelyeket arra használnak, hogy nyomást gyakoroljanak Izraelre”

– fogalmazott Romirowsky.

Szerinte a palesztin ügy az ENSZ köreiben szinte vallásos tiszteletnek örvend, és ez az elfogultság megakadályozza az objektív helyzetértékelést.

„Az ENSZ és kapcsolódó szervezetei bináris szemléletet alkalmaznak: Izrael soha nem cselekedhet jól, míg a palesztinok soha nem hibázhatnak”

– tette hozzá.

A Wikipedia egyik szerkesztője, aki ellenezte a „mészárlás” szó használatát, úgy véli, hogy a platformnak felül kellene vizsgálnia szerkesztési irányelveit.

„A „mészárlás” kifejezést ki kellene iktatni a cikkcímekből olyan esetekben, amikor a történteket ellentmondásosan ítélik meg, vagy szigorúbb kritériumokat kellene alkalmazni a használatára”

– javasolta.

Nem az első eset, amikor a Wikipedia Izrael-ellenes elfogultsággal kapcsolatos kritikák kereszttüzébe kerül. Tavaly októberben az amerikai Pirate Wires híroldal arról számolt be, hogy a Wikipedia mintegy 40 szerkesztője összehangolt kampányt folytatott Izrael hitelességének aláásására.

A társaság szélsőséges iszlamista csoportokat próbált kedvezőbb színben feltüntetni, míg az izraeli-palesztin konfliktussal kapcsolatos szélsőséges nézeteket főáramúként pozícionálta. Az ilyen tevékenységek még inkább felerősödtek a Hamász 2023. október 7-i Izrael elleni támadását követően.

A Wikipédia egyelőre nem kommentálta a történteket.